Elektryczne auta ze Złotoryi?

Jest duża szansa, że w Złotoryi wkrótce pojawi się kolejny zagraniczny inwestor. Tym razem byłaby to firma Valmet z Finlandii, która zajmuje się m.in. produkcją aut elektrycznych. Spółka kilka dni temu kupiła ziemię w złotoryjskiej podstrefie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– Mamy czwartą firmę w złotoryjskiej podstrefie LSSE, a szóstą na terenie przemysłowym pod Wilczą Górą sprowadzoną w ciągu ostatnich czterech lat do Złotoryi! – nie kryje swojego zadowolenia burmistrz Robert Pawłowski. – To prawie jak wygrana w totolotku. Tyle że ta szóstka bardziej cieszy, bo to nie kwestia szczęścia, tylko dobrze wykonanej pracy pracowników urzędu miejskiego – dodaje.

Spółka Valmet Automotive EV kupiła od LSSE działkę o powierzchni trzech hektarów. To nieruchomość niezabudowana, położona za fabryką Schneidera, tuż przy skrzyżowaniu dróg na Wilków i Leszczynę. Valmet to firma z branży automotive, której główna fabryka znajduje się w fińskim mieście Uusikaupunki. W przeszłości zajmowała się m.in. produkcją szwedzkich samochodów marki Saab oraz kompletnych dachów do kabrioletów dla takich marek jak Porsche, Bentley, Mercedes czy Lamborghini. W ostatnich latach stawia na produkcję aut elektrycznych. Gdyby fiński przedsiębiorca zdecydował się zainwestować w Złotoryi byłby to prawdziwy skok technologiczny dla tego miasta.

Z danych urzędu miejskiego wynika, w złotoryjskiej podstrefie LSSE zainwestowano w ciągu ostatnich czterech lat ponad 140 mln zł i utworzono ponad 400 miejsc pracy. Według ostrożnych szacunków, te nowe miejsca pracy dały ok. 10 mln złotych wynagrodzeń netto rocznie. Warto również dodać, że na terenie podstrefy zainwestowały Borgers, Schneider i Bisek, a wkrótce na działkach przemysłowych przyległych do podstrefy, należących dotąd do miasta, swoje zakłady wybudują firmy Thermofin i Euromill.

.

.

.

Dodaj komentarz

*

code