Nawet najstarsi mieszkańcy nie mają odpowiedzi na to pytanie, choć dyskusji wśród lokalnej społeczności było już co nie miara. Dlaczego Golanka Górna leży niżej niż jej bliźniaczka – położona na górze, także Golanka, ale… Dolna? „Śledztwo” prowadzi nas przez obie wsie i urzędy, aż do muzealnych archiwów.
Golanki to dwie wsie na terenie powiatu legnickiego, na granicy gmin Kunice i Prochowice. Wyróżnia je fakt, że w nazwie jednej z nich stoi „Górna”, a drugiej – „Dolna”. Sęk w tym, że aby dotrzeć do tej dolnej, trzeba wjechać pod górę i odwrotnie – jadąc od strony Golanki Dolnej „w górę”, w rzeczywistości przemieszczamy się… w dół.
Więcej w materiale wideo TV Regionalna.pl:
By zbliżyć się do rozwiązania, trzeba cofnąć się w czasie. Pierwsza nazwa Golanki Dolnej to Heine, datowana na koniec XIII wieku. Dopiero po 1945 r., gdy do wsi dołączono Pirl – dobra rycerskie, stanowiące wcześniej odrębną miejscowość, nazwa zmieniła się na Poganowice. Ale i wtedy już – Poganowice Dolne.
Co zatem kryje się za zagadką Golanek? Błąd urzędnika? A może celowe uproszczenie? Odpowiedzi nie widać, choć pasjonaci historii przewidują, że wielogodzinne analizy źródeł kartograficznych spędzone w archiwach dysponujących nimi instytucji mogłyby przynieść efekty. Mamy więc zadanie dla miłośników dziejów regionu i niestrudzonych poszukiwaczy rozwiązań historycznych zagadek. Na odpowiedź czekamy z nieskrywaną niecierpliwością.
Nie umieją zorganizować imprezy ..z golonkami po cenie własnej i meczem górniaków
na dolniaków i vice versa,czyli dolniaków na górniaków.