Dwie wsie, jedna zagadka (WIDEO)

Nawet najstarsi mieszkańcy nie mają odpowiedzi na to pytanie, choć dyskusji wśród lokalnej społeczności było już co nie miara. Dlaczego Golanka Górna leży niżej niż jej bliźniaczka – położona na górze, także Golanka, ale… Dolna? “Śledztwo” prowadzi nas przez obie wsie i urzędy, aż do muzealnych archiwów.

Golanki to dwie wsie na terenie powiatu legnickiego, na granicy gmin Kunice i Prochowice. Wyróżnia je fakt, że w nazwie jednej z nich stoi “Górna”, a drugiej – “Dolna”. Sęk w tym, że aby dotrzeć do tej dolnej, trzeba wjechać pod górę i odwrotnie – jadąc od strony Golanki Dolnej “w górę”, w rzeczywistości przemieszczamy się… w dół.

Więcej w materiale wideo TV Regionalna.pl:

By zbliżyć się do rozwiązania, trzeba cofnąć się w czasie. Pierwsza nazwa Golanki Dolnej to Heine, datowana na koniec XIII wieku. Dopiero po 1945 r., gdy do wsi dołączono Pirl – dobra rycerskie, stanowiące wcześniej odrębną miejscowość, nazwa zmieniła się na Poganowice. Ale i wtedy już – Poganowice Dolne.

Co zatem kryje się za zagadką Golanek? Błąd urzędnika? A może celowe uproszczenie? Odpowiedzi nie widać, choć pasjonaci historii przewidują, że wielogodzinne analizy źródeł kartograficznych spędzone w archiwach dysponujących nimi instytucji mogłyby przynieść efekty. Mamy więc zadanie dla miłośników dziejów regionu i niestrudzonych poszukiwaczy rozwiązań historycznych zagadek. Na odpowiedź czekamy z nieskrywaną niecierpliwością.

  1. Nie umieją zorganizować imprezy ..z golonkami po cenie własnej i meczem górniaków
    na dolniaków i vice versa,czyli dolniaków na górniaków.

Dodaj komentarz

*

code