Złotoryjska fabryka Borgers Polska jest już gotowa. W jej uroczystym otwarciu wziął udział wiceminister rozwoju.
Zlokalizowany na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zakład jest pierwszą inwestycją grupy Borgers w Polsce. Firma ma 24 oddziały w Niemczech, Czechach, Belgii, USA i Chinach, zatrudniając w nich około 6 tys. osób. Specjalizuje się w produkcji tekstyliów dla przemysłu motoryzacyjnego: elementów wygłuszeniowych i wykładzin.
W złotoryjskiej fabryce produkowane będą obicia wewnętrzne dla kabin samochodów ciężarowych oraz elementy izolacyjne. Zatrudnienie ma tu znaleźć około stu osób. Inwestor deklaruje, że w miarę rozwoju działalności w Polsce liczba ta w ciągu trzech lat może wzrosnąć do nawet 600. Koszt budowy i rozwoju zakładu grupa Borgers szacuje na ponad 220 mln zł.
Zadowolenia z inwestycji nie kryje burmistrz Złotoryi Robert Pawłowski: – Zainstalowała się u nas firma o wieloletnich tradycjach, odpowiedzialny partner ze 150-letnią historią, z wysokimi standardami zarządzania i dużym doświadczeniem międzynarodowym – mówi szef samorządu. – Cieszymy się, że ten duży projekt doszedł do skutku. To największa inwestycja w mieście, która docelowo ma dać tyle miejsc pracy, ile już istnieje w złotoryjskiej strefie.
Jak informuje Piotr Maas, rzecznik prasowy złotoryjskiego Urzędu Miasta, ratusz liczy na to, że nowe miejsca pracy staną się alternatywą dla blisko 2,9 tys. mieszkańców, którzy codziennie jeżdżą do pracy w innych miastach, w tym dla blisko 700 osób pracujących w Legnicy.
Wśród osób, które przecięły wstęgę u wejścia do nowej fabryki, znalazł się Adam Hamryszczak, wiceminister rozwoju, który stwierdził, że pojawienie się grupy Borgers na mapie Polski dowodzi, że staliśmy się „jednym z największych producentów samochodów i części samochodowych w Europie Środkowo-Wschodniej”.
– Branża motoryzacyjna jest drugą największą gałęzią polskiego przemysłu, dającą wiele miejsc pracy i odpowiadającą za około 13 procent całkowitego eksportu naszego kraju. Dlatego rozwój tego sektora zajmuje ważne miejsce w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, wpisując się w jeden z priorytetów, jakim jest reindustrializacja – skomentował powstanie nowego zakładu.
Wśród gości zaproszonych na otwarcie fabryki znalazł się też marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski oraz parlamentarzyści z naszego regionu: Zofia Czernow, Ewa Drozd, Robert Kropiwnicki, Krzysztof Mróz i Elżbieta Stępień.
Fot. Piotr Maas/UM Złotoryja