99-procentowa bonifikata przekształceniowa, którą miesiąc temu uchwalili lubińscy radni, nie obejmie spółdzielni mieszkaniowych. Taką decyzję podjęto podczas dzisiejszej, nadzwyczajnej sesji rady miejskiej.
Przypomnijmy, że na poprzedniej sesji, 12 lutego, radni przegłosowali propozycję prezydenta miasta Roberta Raczyńskiego, zakładającą 99-procentową bonifikatę dla użytkowników wieczystych, którzy stali się właścicielami gruntów. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.
Grupa radnych Prawa i Sprawiedliwości chciała, aby obniżka objęła również spółdzielnie. W tej sprawie złożyli stosowny projekt uchwały. W przeprowadzonym dziś głosowaniu zdecydowano, że ich inicjatywa nie zostanie wprowadzona w życie. Za proponowanym rozwiązaniem opowiedziało się 9 radnych, zaś przeciw było 13.
– Ta bonifikata, którą uchwaliliśmy, dotyczy wszystkich mieszkańców i osób fizycznych. Taki był nasz cel i tym się kierowaliśmy. Każdy mieszkaniec, który ma mieszkanie spółdzielcze może przekształcić je na własnościowe i w każdym momencie z takiej bonifikaty skorzystać. Nie ma tu ograniczeń czasowych – mówi Tomasz Górzyński, wiceprzewodniczący lubińskiej rady miejskiej.
Dodajmy, że procedowany dziś projekt wcześniej został negatywnie zaopiniowany przez komisję gospodarki komunalnej.
Podobne zdanie wyraził też Henryk Markowicz, naczelnik wydziału gospodarki gruntami, architektury i ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Lubinie: – Podtrzymujemy swoje poprzednie stanowisko w tej sprawie. Nie do końca jest tak, że w przypadku przyznania bonifikaty spółdzielniom mieszkaniowym wszyscy będą równo traktowani. Opłaty przekształceniowe byłyby różne w zależności od tego, na jakiej nieruchomości położony jest lokal. Poza tym byłaby też różnica w opłatach między lokalami użytkowymi, będącymi w zasobach spółdzielni, a tymi, które są spoza zasobów spółdzielni. W przypadku tych drugich ustawa nie przewiduje bonifikaty – tłumaczył Markowicz.
Materiał TV Regionalna: