Miasto daje 99-procentową zniżkę swoim mieszkańcom

Lubinianie zapłacą jedynie 1 procent kwoty, którą powinni uiścić za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Tak wielką obniżkę zaproponował prezydent Raczyński, a podczas dzisiejszej sesji zaakceptowali ją radni. – Konsekwentnie wspieramy własność prywatną, tak samo postąpiliśmy zresztą przy wykupie mieszkań komunalnych za 1 procent wartości oraz zwolnieniu z podatku od nieruchomości – mówi prezydent Lubina Robert Raczyński.

Jak już pisaliśmy, od 1 stycznia na mocy prawa użytkownicy wieczyści stali się właścicielami. Chodzi konkretnie o tereny przeznaczone na cele mieszkaniowe – grunty zabudowane na cele mieszkaniowe. Zniknęła dotychczasowa opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego, jednak za przekształcenie trzeba będzie zapłacić.

Do wyboru są dwie możliwości. Można zdecydować się na 20 rocznych opłat przekształceniowych, które będą wynosić tyle, ile roczna opłata za użytkowanie wieczyste, jaka obowiązywałaby w 2019 roku. Drugą możliwością jest opłacenie równowartości tych 20 rat z góry – jednorazowo. W tym przypadku, jeśli chodzi o grunty Skarbu Państwa, obowiązuje bonifikata w wysokości 60 proc., zaś przy gruntach samorządowych, jak informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, „bonifikata jest fakultatywna i zależy od decyzji lokalnych władz”.

W Lubinie jest 18 tysięcy użytkowników wieczystych gruntów miejskich. Jak wskazuje lubiński magistrat, przekształcenie we własność będzie dotyczyć 55 proc. z nich. Prezydent zaproponował bardzo wysoką obniżkę, dla tych którzy zdecydują się zapłacić wszystko od razu – 99-procentową.

To jest duża promocja dla mieszkańców i szacujemy, że dzięki tej bonifikacie koszt opłaty przekształceniowej będzie oscylował od kilku do kilkudziesięciu złotych. Konsekwentnie wspieramy własność prywatną, tak samo postąpiliśmy zresztą przy wykupie mieszkań komunalnych za 1 procent wartości oraz zwolnieniu z podatku od nieruchomości

– mówi prezydent Lubina Robert Raczyński.

Dziś jego propozycję przyjęli i przegłosowali lubińscy radni miejscy. „Za” zagłosowało aż 22 z 23 rajców.

Tomasz Górzyński, wiceprzewodniczący rady miejskiej

– Mieszkańcy na tym zyskają. A wyraz temu, że taka uchwała jest potrzeba dali radni, głosując taką przewagą głosów. Bardzo się cieszę, że ta bonifikata weszła w życie. Mamy w końcu uchwałę dającą 99-procentową ulgę dla osób fizycznych, czyli wszyscy użytkownicy wieczyści, dzisiaj już właściciele, będą mogli w najbliższym czasie wykupić z taką dużą bonifikatą grunt na własność – mówi Tomasz Górzyński, wiceprzewodniczący lubińskiej rady miejskiej.

Podczas dzisiejszej sesji pojawiły się pytania, dlaczego bonifikata obejmie jedynie osoby fizyczne.

– Ta uchwała pomija spółdzielnie mieszkaniowe i odbiera im możliwość uzyskania takiej bonifikaty – wskazała Katarzyna Bobińska, zastępca prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Przylesie. – Sama ustawa przewiduje, że w sytuacji spółdzielczych praw, przekształcenie gruntu na własność nie dotknie konkretnych osób a będzie dotyczyło spółdzielni. Niemniej, w przyszłości to prawo własności gruntu przewidziane dla tego lokalu, który na dzień dzisiejszy jest niewyodrębniony z budynku, przejdzie udziałem na własność osoby, która w tej chwili tym prawem spółdzielczym dysponuje. I sama ustawa mówi, że osoba, której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu spółdzielczego, korzysta z bonifikaty w formie ulgi w opłatach z tytułu udziału w kosztach eksploatacji w budynku – mówi, dodając, że spółdzielnia nie przesądza, że na pewno skorzystałaby z takiej bonifikaty, bo nie chciałaby dopłacać do opłaty przekształceniowej, ale wolałaby mieć taką możliwość.

Katarzyna Bobińska, zastępca prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Przylesie

– 55 proc. lokali w Lubinie będących własnością przekształcają się i uzyskają bonifikatę. W pozostałych przypadkach spółdzielnia jest użytkownikiem wieczystym. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nie daje prawa do tego, by te osoby bezpośrednio dostały bonifikaty, dostanie je spółdzielnia – wyjaśnia Henryk Markowicz, naczelnik wydziału gospodarki gruntami, architektury i ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Lubinie. – Ponadto jest to opłata jednorazowa, czyli w momencie, kiedy spółdzielnia nie zapłaci od razu wszystkiego, nie będzie brała udziału w bonifikacie – dodaje.

Przez przekształcenie lubiński budżet zostanie uszczuplony o około 2 mln, które rocznie wpływały za użytkowanie wieczyste.

W ciągu najbliższych 12 miesięcy każdy użytkownik, który stał się właścicielem gruntów powinien otrzymać od urzędu zaświadczenie potwierdzające przekształcenie.

Szczegóły na temat przekształcenia użytkowania wieczystego we własność można znaleźć na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju TUTAJ.


AKTUALIZACJA. Prezydent Polski Andrzej Duda właśnie podpisał nowelizację ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego. Mówi ona, że jeżeli lokalny samorząd wprowadzi bonifikatę wyższą niż 60-procentowa zakładana na gruntach przez Skarbu Państwa, to automatycznie na tym terenie zostanie ona podwyższona przez wojewodę do „samorządowego” poziomu.

Dodaj komentarz