Opublikowany: śr, Lip 1st, 2020

Bon turystyczny 500 plus. Znamy więcej szczegółów

Polskie rodziny otrzymają dodatkowe wsparcie. Wysokość pomocy finansowej na wypoczynek w kraju ma wynieść 500 zł i przysługiwać na każde dziecko. Chodzi o zapowiadany od kilku tygodni bon turystyczny, którego projektem zajmuje się teraz Senat. Jakie są jego warunki i kiedy będzie można z niego skorzystać?

Sejm uchwalił ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Obecnie projekt trafił do komisji senackiej. – Jeżeli ustawa byłaby przyjęta w lipcu, to rozwiązania prawne chcielibyśmy wdrożyć jeszcze w tym samym miesiącu. Są one bardzo oczekiwane przez branżę turystyczną – mówi Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP. Zaznaczył także, że bon służy bezpośrednio 6 milionom polskich dzieci.

– To 500 zł do dyspozycji na każde dziecko. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością dajemy dodatkowy bon także w wysokości 500 zł. To środki, które mogą być wykorzystane bezpośrednio – czy to w trakcie pobytu wakacyjnego, czy feryjnego – dodaje Mucha.

Według rządowych szacunków wartość programu opiewa na kwotę między 3,6 a 4 mld zł do końca 2021 roku.

Z bonu ma skorzystać ponad 6 mln dzieci do 18. roku życia, w tym blisko 300 tys. z różnego typu niepełnosprawnościami. Programem zostaną także objęte maluchy, które urodzą się trakcie jego trwania oraz dzieci, które uzyskają wtedy orzeczenie o niepełnosprawności.

Bon, powiązany ze świadczeniem 500+, jest uzupełnieniem tego wsparcia. Ma zmniejszyć nierówności dochodowe w Polsce. Intencją projektu jest zwiększenie aktywności turystycznej Polaków oraz wsparcie turystyki krajowej w obszarze mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Aby skorzystać z bonu, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Całość operacji związanych z obsługą bonu będzie odbywać się w naszym systemie. Uprawnionymi są osoby pobierające świadczenie 500 plus. Poza tym stworzymy możliwość zgłaszania dzieci z niepełnosprawnością, którym przysługują dodatkowe pieniądze – mówił Rafał Truszkowski, wicedyrektor Departamentu Rozwoju Usług IT z ZUS.

Po uwierzytelnieniu się w systemie osoba uprawniona będzie miała dostęp do listy miejsc, w których taki bon może być realizowany. Można będzie wybrać jedno z nich, sprawdzić, co jest atrakcyjnego w pobliżu, a następnie zarezerwować pobyt, podając kod swojego bonu. – Bon będzie elektroniczny, w formie ciągu cyfr, który będziemy podawać, chcąc dokonać płatności. W swoim profilu klient będzie widział, ile mu jeszcze pieniędzy zostało – dodaje Truszkowski.

O bonie turystycznym po raz pierwszy pisaliśmy tutaj.

Fot. Pixabay.com

Podziel się

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..