GŁOGÓW. Nowy rozdział historii osiedla Żarków (FOTO)

ZARKOWNa głogowskim osiedlu Żarków od kilku dni trwa ruch, bo do dwóch nowych budynków komunalnych przy ul. Folwarcznej wprowadzają się nowi mieszkańcy. Dziś – symbolicznie – kilkoro z nich otrzymało urzędowe pisma potwierdzające przydział. Na kolejnych lokatorów czeka jeszcze około 20 mieszkań.

Dwupokojowe mieszkanie przy ul. Folwarcznej otrzymała rodzina Julity Jarco (na zdj. z córeczką Weroniką).

– Mamy je z wymiany, bo wcześniej, z mężem i córką, mieszkaliśmy w kawalerce przy ulicy Daszyńskiego – powiedziała nam pani Julita. – Niedługo rodzina się powiększy, więc tam byłoby już zbyt ciasno. Tutaj jest ładnie, dużo przestrzeni, córka cieszy się, że ma piękny, słoneczny pokój, no i moja mama mieszka w sąsiednim bloku – dodała.

Jedno z mieszkań zostało, uchwałą rady miejskiej, wydzielone, jako tzw. służbowe i ma być przydzielane – tymczasowo – osobom, które znalazły się w kryzysowej sytuacji lub są, jako to określono, „niezbędne” dla miasta. Obecnie wprowadza się do niego rodzina lekarza zatrudnionego niedawno w szpitalu.

– Przyjechaliśmy z Wrocławia – powiedziała nam Dorota Dymyt-Holko, żona lekarza, którą zastaliśmy przy wnoszeniu pakunków. – Miasto podoba się nam i mam nadzieję, że dobrze będzie się tu mieszkać.

– Oddanie do użytku dwóch bloków kończy założony zakres rewitalizacji osiedla – mówił Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa. – Prace kosztowały ponad 35 milionów złotych, z udziałem środków unijnych.

W dwóch budynkach zamieszka, w sumie, 58 rodzin. Te, które już się wprowadzają, otrzymały je głównie na zasadzie wymiany. Do zasiedlenia zostało jeszcze około 20 lokali dla osób z tzw. listy mieszkaniowej.

– Tu jednak musimy osiągnąć pewne wskaźniki, jakie wynikają z dofinansowania inwestycji przez Unię Europejską – wyjaśnił Piotr Poznański, wiceprezydent miasta. – Chodzi o to, że ma tu zamieszkać konkretna liczba osób.

To z kolei oznacza, że przy przydziale kolejnych mieszkań ważna będzie liczebność rodzin starających się o lokum, tak by spełnić unijne wymagania.

Dodajmy, że wcześniej, w ramach rewitalizacji osiedla wyremontowany został inny blok, powstała świetlica środowiskowa, wybudowano ulice i chodniki, a także plac zabaw.

UR

 

Dodaj komentarz