Dobre wieści dla złotoryjskich pacjentów

Najbliższa przyszłość Szpitala Powiatowego im. A. Wolańczyka w Złotoryi wydaje się być niezagrożona. Tak przynajmniej wynika z pisma, jakie dyrekcja placówki skierowała do zarządu powiatu złotoryjskiego. Dowiadujemy się z niego m.in. o tym, że Narodowy Fundusz Zdrowia złożył „propozycje przedłużenia finansowania wszystkich aktualnie obowiązujących umów na udzielanie świadczeń zdrowotnych”.

W ostatnich tygodniach wokół złotoryjskiej lecznicy panowała mocno nerwowa atmosfera. Najpierw pod dużym znakiem zapytania stała przyszłość oddziału laryngologicznego, a następnie pojawiły się obawy związane z przekształceniem szpitala w zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy.

Na szczęście żaden z powyższych scenariuszy się nie spełni. A już na pewno nie w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

W odpowiedzi na ustnie zadane pytania dotyczące funkcjonowania  w 2019 r. informuję, ze w tym tygodniu otrzymaliśmy od Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ we Wrocławiu propozycje przedłużenia finansowania wszystkich aktualnie obowiązujących umów na udzielanie świadczeń zdrowotnych. Do 31.12.2019 r. przedłużone będą umowy w zakresach: Podstawowego Szpitalnego Zabezpieczenia tzw. „Sieć Szpitali”, Świadczeń Pielęgnacyjnych i Opiekuńczych, Rehabilitacji Leczniczej, Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej, badań tomografii komputerowej. Natomiast do 31.03.2019r. zostanie przedłużona umowa dla oddziału otolaryngologicznego, w zakresie którego, zgodnie z zapowiedzią Prezesa DOW NFZ we Wrocławiu, na początku 2019r. zostanie ogłoszony konkurs na dalsze udzielanie świadczeń. 

– czytamy w liście napisanym przez dyrektor szpitala Monikę Rudnicką do zarządu powiatu złotoryjskiego.

Z dalszej części pisma dowiadujemy się, że informacja medialna o zagrożeniu funkcjonowania oddziału ginekologiczno-położniczego jest nieprawdziwa.

– Wprawdzie, na nasz wniosek, Szpital Powiatowy został wpisany do wykazu podmiotów leczniczych, w których może wystąpić zagrożenie ciągłości udzielania świadczeń ze względu na zbyt małą liczbę lekarzy, ale dotyczy to tylko pełnienia dyżurów anestezjologicznych – tłumaczy dyrektor.

Jej zdaniem zagrożenie to powstało w związku z wejściem w życie „ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw”. Zgodnie z przepisami tej ustawy lekarze posiadający specjalizację mieli prawo do złożenia zobowiązania, że nie będą udzielali świadczeń u innego świadczeniodawcy.

– W naszym Szpitalu zaistniała sytuacja, w której cześć lekarzy anestezjologów musiała zrezygnować z dalszego pełnienia dyżurów medycznych. Wpisanie nas do ww. wykazu przywróciło możliwość dalszego pełnienia przez tych lekarzy dyżurów bez naruszenia tzw. „lojalki”. – Działania podjęte przez nas i inne wspomagające nas osoby przyniosły oczekiwany, pozytywny skutek. W chwili obecnej działalność Szpitala Powiatowego w Złotoryi w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych w tym pełnienia dyżurów medycznych nie jest w żaden sposób zagrożona – dodaje Monika Rudnicka.

Dodaj komentarz