Trzecioklasiści z polkowickich szkół przebywający na zielonej szkole w nadbałtyckiej Pogorzelicy korzystają m.in. z programu apiterapii.
Jest to naturalna metoda leczenia preparatami pochodzenia pszczelego, takich jak: miód, propolis, mleczko i pyłek pszczeli. Mają one działanie bakteriobójcze, regenerujące i wzmacniające. Uodparniają organizm na przeziębienia i grypę. Dobrze też wpływają na układ oddechowy i krwionośny. Uczniowie przyjmują miód spadziowy i propolis, według zaleceń wydanych przez lekarza poradni ekologicznej w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.
– Celem takiej terapii jest profilaktyka związana z ograniczeniem wpływu metali ciężkich na zdrowie i rozwój dzieci, która w gminie Polkowice prowadzona jest od 1993 roku – wyjaśnia Mariusz Piskórz, pediatra PCUZ, który opiekuje się dziećmi wypoczywającymi nad morzem. – Dzięki temu od wielu lat nie stwierdza się ołowicy wśród polkowickich uczniów – podkreśla.
Najważniejszym przeciwskazaniem do stosowania apiterapii jest, rzadko występujące, uczulenie na miód i inne produkty pszczele. Pojawia się ono najczęściej u osób nadwrażliwych na pyłki roślin i jad owadów.
Przypomnijmy, że leczenie apiterapeutyczne jest elementem gminnego programu polityki zdrowotnej „Monitorowanie zdrowia w ochronie ekologicznej dziecka”.
Źródło: PCUZ