Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to udogodnienie, z którego mieszkańcy szybko nauczyli się korzystać. Legniccy stróże prawa postanowili podsumować, o jakim niebezpieczeństwie najczęściej informują ich osoby mieszkające na terenie powiatu. Co wynika ze statystyk?
Już w styczniu br. do legnickich funkcjonariuszy dotarły w sumie 143 zgłoszenia odnotowane właśnie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. 31 z nich dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości, 25 – nieprawidłowego parkowania, a 18 – spożywania alkoholu w miejscach publicznych.
– Takim dodatkowym sygnałem dla funkcjonariuszy, a zarazem potwierdzeniem na to, że dany rejon może być zagrożony jest fakt, że w zdecydowanej większości naniesione na mapę zgłoszenia pokrywają się i dotyczą tych samych miejsc. Wskazywane przez internautów zagrożenia są również zbieżne z informacjami uzyskanymi przez funkcjonariuszy w trakcie organizowanych debat społecznych z mieszkańcami – przekonuje mł. asp. Jagoda Ekiert z legnickiej policji.
Jak wyliczają policjanci, dzięki zgłoszeniom mieszkańców udało im się potwierdzić 72 zagrożenia. Najwięcej z nich dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości na drodze krajowej nr 94 w miejscowości Krzywa oraz na ulicy Piłsudskiego w Legnicy.
– Mimo, że większość zdarzeń ma charakter incydentalny to jednak weryfikacja tych zagrożeń zmniejsza eskalację wielu negatywnych zjawisk, bądź nie dopuszcza do ich powstawania – mówi mł. asp. Ekiert. I zachęca do korzystania z pomocnej internetowej aplikacji. – Dzięki takiemu współdziałaniu, wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami, a funkcjonariuszami skutecznie osiągnie się wymierne efekty zmierzające do poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Prosimy jednocześnie o odpowiedzialne korzystanie z tej aplikacji. Pamiętajmy, że każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję policji – zastrzega policjantka.