Wybudują PSZOK-i w czterech gminach

To dobra wiadomość dla mieszkańców gmin Chocianów, Grębocice, Przemków i Radwanice. Do końca 2018 roku powstaną tam punkty, w których można będzie bezpłatnie zostawić m.in. sprzęt elektryczny, meble czy gruz. Rozwiąże to problem wożenia takich odpadów do Centralnego PSZOK-u w Polkowicach.

Związek Gmin Zagłębia Miedziowego podpisał już w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę na realizację inwestycji. Za ponad 4 mln 700 tys. zł w czterech wymienionych gminach powstaną punkty, w których można będzie bezpłatnie oddać m.in. sprzęt elektryczny, przeterminowane leki, meble, odpady drewniane, szklane, odzież, popioły, farby czy gruz. W sumie, na liście jest aż 28 różnego rodzaju odpadów z gospodarstw domowych, poza odpadami zmieszanymi i zawierającymi azbest oraz metalem. Na budowę i wyposażenie punktów ZGZM otrzyma dofinansowanie w wysokości 85 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych całego projektu.

– O rozbudowie naszego systemu mówiliśmy już od wejścia w życie nowych przepisów, czyli od 2013 roku – przypomnina przewodniczący ZGZM Emilian Stańczyszyn. – Tak jak w przypadku budowy Centralnego PSZOK-u w Polkowicach i sieci naszych Osiedlowych Punktów we wszystkich gminach, tak i tym razem szukaliśmy pieniędzy z zewnętrznych źródeł – dodaje.

Inwestycja powstanie w ramach programu „Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”, finansowanego przez Unię Europejską. Do końca grudnia 2018 r. w Chocianowie, Grębocicach, Przemkowie i Radwanicach, na łącznej powierzchni 12 tys. m kw., powstaną cztery podobne punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych z utwardzonym placem z zadaszoną rampą rozładunkową. Będą jeszcze m.in. kontenery, pomieszczenia na zużyty sprzęt EE oraz pojemniki na odpady niebezpieczne i na przedmioty do ponownego użycia. Wykonawca punktów zadba też o dojazdy i dojścia, instalacje elektryczne i kanalizacyjne, ogrodzenie terenu, a nawet o powstanie ścieżki edukacyjnej.

– Wykonawca zostanie wyłoniony w przetargu, w formule „zaprojektuj i wybuduj” – dodaje Dagmara Dobroć-Śnioszek, dyrektor działu gospodarki odpadami w ZGZM. – Obecnie rozpoczynamy procedury związane z wyborem nadzoru budowlanego.

Prace powinny ruszyć wiosną przyszłego roku. Co ważne, nowe PSZOK-i będą służyć mieszkańcom z terenu całego Związku, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Fot. ZGZM

Dodaj komentarz