W 2016 roku Wrocław stanie się Europejską Stolicą Kultury. Będą koncerty, wystawy i inne wydarzenia, w których chcą też uczestniczyć ośrodki z całego regionu, również z Głogowa. I temu poświęcone są dwudniowe obrady grupy roboczej (25 i 26 sierpnia) w Miejskim Ośrodku Kultury.
– Będziemy rozmawiać o tym, jak włączyć Dolny Śląsk do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016 – mówił Marek Sztark, koordynator współpracy ESK i regionu podczas konferencji prasowej w MOK (na zdj. z Barbarą Mareńczak-Piechocką, dyrektor MOK).
Dodał, że jest kilkadziesiąt projektów, dotyczących współpracy m.in. z bibliotekami, zespołami tanecznymi czy z teatrami, tak by każda instytucja kulturalna w regionie mogła wybrać odpowiednie dla siebie pole działalności.
– Głogów mógłby, na przykład, wziąć udział w projekcie dotyczącym zabytkowych teatrów w regionie – powiedział Marek Sztark wspominając o ruinach teatru znajdujących się obok ratusza. – A jako prężny ośrodek kultury z pewnością znajdzie także swoje miejsce w wielu programach – dodał.
A co Miejski Ośrodek Kultury chciałby zaproponować?
– Mam kilka cichych marzeń – odpowiedziała Barbara Mareńczak-Piechocka. – Chcemy wypromować naszą placówkę i ludzi, którzy w niej działają. To są, między innymi, muzycy, tancerze i grupy literackie. Chcielibyśmy włączyć ich w działalność Europejskiej Stolicy Kultury.
Konkretne propozycje pojawią się jednak dopiero po zakończeniu obrad. Na ich efekty czeka m.in. prezydent miasta Jan Zubowski (na zdj. z prawej), który liczy na to, że wypracowana w Głogowie oferta „przyczyni się do integracji Wrocławia z regionem”: – Wrocław to stolica regionu, ale my chcemy też uczestniczyć w tych wydarzeniach – zapowiedział prezydent.
Spotkanie grupy roboczej w Głogowie było drugim z kolei – ramach przygotowań do ESK 2016. Pierwsze odbyło się w Legnicy. Kolejne będą w Kłodzku (wrzesień) i w Wałbrzychu (październik). Koncepcja ESK 2016 ma być gotowa do połowy listopada, a program – w czerwcu 2015 roku.
Ideą Europejskiej Stolicy Kultury jest wzajemne poznanie, zbliżenie i dialog międzykulturowy Europejczyków. Miasta noszące tytuł ESK przez rok skupiają na sobie uwagę całej Europy. Mają szansę nie tylko wnieść wkład w rozwiązywanie kwestii ważnych dla naszego kontynentu, ale także przyspieszyć swój rozwój i zyskać skuteczną promocję. W tym czasie odbywają się festiwale, koncerty, konferencje i inne przedsięwzięcia artystyczno-kulturalne, które skupią uwagę nie tylko mieszkańców miasta, regionu i kraju, ale też całego kontynentu.
UR