Zaledwie dzień po opublikowaniu interwencji, opisującej kłopot legniczan, którzy dzielą zaniedbane podwórze, służby prezydenta uprzątnęły teren. „Mamy najbrzydsze podwórko w Legnicy” – przekonywali. A dziś? – Różnicę widać gołym okiem. Jest błysk! – mówi legniczanka Lucyna Ozimek, która nie mogąc doczekać się reakcji miasta zgłosiła się z problemem do naszej redakcji.
Przypomnijmy, że legniczanie, którzy mieszkają przy ulicach: Żwirki i Wigury, Książęcej, Senatorskiej i św. Wojciecha mieli wspólny kłopot („Mamy najbrzydsze podwórko w Legnicy”). Nie mogąc się doczekać reakcji miasta, zgłosili się do naszej redakcji. – Za PRL-u to podwórko wyglądało znacznie lepiej. Dzisiaj jest tak zaniedbane, że brzydszego w Legnicy nie znajdziesz: po deszczu chodzimy tu w kaloszach, a fragment terenu należący do miasta nie był jeszcze w tym roku koszony. Przy śmietnikach leżą stosy choinek. Jak się zapalą to kaplica, bo straż pożarna nie ma tu nawet jak wjechać – wyliczali.
Tuż przed opublikowaniem artykułu usłyszeliśmy od rzecznika prasowego prezydenta Legnicy, że na miejscu zostanie przeprowadzona kontrola, której efektem będzie uprzątnięcie terenu. Jak się okazuje, wystarczyła doba, by z podwórka zniknął stos łatwopalnych śmieci: uschniętych choinek i starych mebli, o czym poinformowała nas jedna z interweniujących mieszkanek. – Przy śmietniku jest błysk! Wszystko wymiecione! Czekaliśmy na to od grudnia. Gdybyśmy wiedzieli, że tak to się odbywa, już dawno byśmy się poskarżyli, zamiast dawać się odsyłać od Annasza do Kajfasza – komentuje Lucyna Ozimek, która przy Żwirki i Wigury mieszka od 55 lat.
Mieszkańców ucieszyła szybka reakcja miasta, ale na tym nie poprzestaną. Chcąc zmienić swoje podwórze postanowili wziąć sprawy we własne ręce. Wczoraj, 28 czerwca, do projektów, na które legniczanie będą mogli głosować jesienią w ramach Legnickiego Budżetu Obywatelskiego zakwalifikowana została ich inicjatywa – budowa mini-boiska i placu zabaw oraz oświetlenia hybrydowego. Aby inwestycja ruszyła, muszą jednak pokonać aż siedem innych inicjatyw w obszarze Fabryczna. Przynajmniej połowa z nich to zadania zaprojektowane właśnie z myślą o podwórkach.