Niecodzienny przebieg miało ostatnie spotkanie rodziców w Szkole Podstawowej w Gierałtowcu. Poza ogłoszeniami pedagoga opiekunowie wysłuchali funkcjonariuszki złotoryjskiej policji, która przybliżyła im zjawisko przemocy w wirtualnym świecie.
Na pomysł zorganizowania pogadanki z rodzicami policjanci wpadli analizując statystyczne dane. A te są niepokojące. Funkcjonariusze odnotowują wzrost liczby przypadków tzw. cyberprzemocy, a zatem przemocy z wykorzystaniem internetu i telefonów komórkowych.
– Dzieci często podejmujądziałania uznawane za cyberprzemoc, nie mając świadomości ich konsekwencji. Jak się okazuje, specyfika mediów elektronicznych sprawia, że krzywdy doznawane przez ofiary cyberprzemocy, ich poczucie zagrożenia, w wielu przypadkach przekracza możliwości poradzenia sobie z taką sytuacją. Nawet kiedy sprawa mogłaby się wydawać błaha, może doprowadzić do tragedii – opowiada st. post. Dominika Kwakszys.
Rodzice uczniów dowiedzieli się, że cyberprzemoc przejawia się dręczeniem za pośrednictwem komunikatorów, forów dyskusyjnych, SMS-ów, e-maili, itp. Funkcjonariuszka wyjaśniła im, jak chronić się przed tą formą agresji i jak na nią reagować. Zwróciła także uwagę na gry komputerowe jako źródło przemocy i destrukcji nastolatków.
Uczestniczący w spotkaniu rodzice dowiedzieli się, że cyberprzemoc może przejawiać się dręczeniem poprzez komunikatory internetowe, fora dyskusyjne, SMS-y, e-maile, udostępnianie zdjęć i filmów w Internecie bez zgody osób na nich występujących. Policjantka tłumaczyła rodzicom jak się chronić przed tą formą cyberprzemocy i jak na nią reagować. Przedstawiła zebranym prezentację multimedialną, za pomocą której omówiła zagadnienia dotyczące najczęściej popełnianych przestępstw internetowych z udziałem nieletnich. Zwróciła uwagę rodziców na gry komputerowe, które w wielu przypadkach stanowią źródło przemocy i destrukcji nieletnich.
– Podczas spotkania omówiono także zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Policjantka zwróciła uwagę na fakt, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna. Przedstawiła konsekwencje prawne wynikające z popełniania czynów zabronionych za pomocą mediów elektronicznych. Zwróciła się do rodziców z prośbą o to, by zainteresowali się tym, co robią ich pociechy przed komputerem i monitorowali czy dzieci nie mają dostępu do nieodpowiednich dla nich treści – relacjonuje rzecznik złotoryjskiej policji.