W legnickich przedszkolach i szkołach ruszyły szkolenia z zakresu selektywnej zbiórki śmieci. Urzędnicy z wydziału środowiska i gospodarowania odpadami przypominają zasady recyklingu zarówno tym najmłodszym, jak i starszym mieszkańcom.
Jedno z ostatnich szkoleń poświęconych recyklingowi odbyło się w Szkole Podstawowej nr 10. Jej uczniowie dowiedzieli się, jak tchnąć drugie życie w pozornie bezużyteczne materiały. Efekt? Z myślą o zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Kota (17 lutego) młodzi własnoręcznie przygotowali okolicznościowe papierowe ozdoby. Dzięki temu resztki materiałów, które miały trafić do żółtego pojemnika na surowce wtórne, ostatecznie będą zdobić placówkę w przyszły piątek.
– Takie zajęcia przede wszystkim edukują, w jaki sposób należy postępować z odpadami. A także rozwijają zdolności manualne i sprzyjają rozwojowi kreatywności młodzieży – przekonuje Przemysław Rogowski, dyrektor wydziału środowiska w ratuszu.
Podobne zajęcia urzędnicy przeprowadzili w „Domkowym Miniprzedszkolu”, gdzie maluchy poznały zasad segregacji śmieci, kolorystykę pojemników i sposoby gromadzenia odpadów.
– Poprzez zabawę poznały trudne słowo „recykling” i jego znaczenie. Nauczyły się, że z kolorowego papieru można wykonać świetnie latający samolot, a ze ścinek – piłeczkę. Podczas takich zajęć dzieci rozwijają swoją wyobraźnię oraz zdolności manualne – podkreśla Rogowski.