Sejm w nocy z wtorku na środę uchwalił ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ustanawiającą 12 listopada tego roku dniem wolnym od pracy. Oznacza to, że nieoczekiwanie w listopadzie będziemy mieli długi weekend. Tego dnia będą pracować jednak publiczne szpitale, ambulatoria i apteki.
Wczoraj do Sejmu trafił projekt ustawy o Święcie Narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Aby uczcić i upamiętnić ten dzień posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcieli, aby dzień 12 listopada 2018 r. był dniem wolnym od pracy.
Dodatkowy wolny dzień pozwoli Rodakom na godne uczczenie 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, wydłuży czas uroczystości do trzech dni, tj od 10 do 12 listopada 2018 roku
– czytamy w projekcie ustawy.
Za projektem ustawy głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, 77 wstrzymało się od głosu.
Przedstawicielka wnioskodawców, posłanka PiS Elżbieta Kruk zwróciła uwagę, że „w tym roku 11 listopada przypada w niedzielę i stąd niniejsza epizodyczna ustawa”. – 11 listopada jest zwyczajowo dniem wolnym od pracy. Ustanowienie 12 listopada tego roku wolnym nie wpłynie zatem istotnie na wzrost gospodarczy do lat poprzednich. Projekt natomiast wywołuje pozytywne skutki społeczne – dodała. Według Kruk uczynienie 12 listopada dniem wolnym od pracy pozwoli Polakom na godniejsze uczczenie jubileuszu odzyskania niepodległości.
Oburzenia podczas debaty nie krył m.in. Ryszard Petru. – Czy to jest wiejskie wesele, że to ma tydzień trwać? Czy jest kraj na świecie, który buduje swoje bogactwo, świętując czy pracując? Nie ma pieniędzy dla niepełnosprawnych a jest na świętowanie? – mówił były lider Nowoczesnej.
W projekcie ustawy możemy przeczytać, że „w dniu 12 listopada nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele oraz święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni”.
Wykluczenie rozszerzono o szpitale i ambulatoria, a także dyżurujące apteki.