Opublikowany: pt, Sty 4th, 2019

Żurawski nowym prezesem RPK

Były burmistrz Złotoryi Ireneusz Żurawski został prezesem Rejonowego Przedsiębiorstwa Komunalnego Partner w Złotoryi, spółki miejskiej zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami. Obecny burmistrz zaprzecza jakoby miała to być nagroda za poparcie udzielone przed drugą turą wyborów samorządowych.

Zmiany kadrowe w zarządach spółek komunalnych należących do miasta wymusiło odejście z RPK i RPK Partner Wiesława Świerczyńskiego, który został wybrany na starostę. Przez ostatnie trzy lata był on prezesem RPK, a od 2017 r. również prezesem RPK Partner, spółki wydzielonej z RPK i zajmującej się zarządzaniem wspólnotami mieszkaniowymi. W obu tych spółkach wiceprezesem był Paweł Macuga, którego kilka tygodni temu rada nadzorcza powołała na prezesa RPK.

Zdecydowano jednocześnie o tym, że zarząd RPK będzie jednoosobowy i zrezygnowano z obsadzania stanowiska wiceprezesa. W tej sytuacji pojawił się problem nadzoru nad RPK Partner. Miasto zdecydowało się więc na ostateczne rozdzielenie obu spółek komunalnych, także pod względem personalnym.

– RPK Partner nie może dłużej pracować bez prezesa, który zająłby się tylko i wyłącznie zarządzaniem sprawami tej właśnie spółki. W obecnej sytuacji kadrowej podjęta została decyzja, że nowy prezes powołany zostanie z zewnątrz. Szukaliśmy osoby, która podjęłaby się tej funkcji, osoby związanej z miastem, z doświadczeniem w samorządzie i znającej specyfikę zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi. Taką osobą jest pan Ireneusz Żurawski – tłumaczy burmistrz Robert Pawłowski. I dodaje: – Zdaję sobie sprawę, że ta decyzja może budzić kontrowersje. Zawsze uważałem jednak, że nie należy trwonić kapitału ludzkiego, że dobrze by było, aby osoby, które przez lata były związane z zarządzaniem miastem, mogły być „zagospodarowane” na terenie Złotoryi. Panu Żurawskiemu nie można odmówić doświadczenia w sprawach samorządowych, jest uznawany za sprawnego menadżera. Wyniki ostatnich wyborów samorządowych pokazały też, że to osoba ciesząca się dużym zaufaniem sporej części mieszkańców miasta. Poparło go blisko 2 tys. osób, w dużej części „klientów” RPK Partner, i tego też nie powinno się ignorować.

Przypomnijmy, że Ireneusz Żurawski był jednym z kontrkandydatów Roberta Pawłowskiego w październikowych wyborach na burmistrza Złotoryi. Po przegranej w I turze zdecydował się publicznie poprzeć w drugiej turze właśnie Pawłowskiego. – Nie składałem żadnych obietnic wyborczych panu Żurawskiemu – stanowczo ucina spekulacje burmistrz Pawłowski. – Natomiast zawsze deklarowałem, deklaruję i deklarować będę, że jestem gotów współpracować z każdym dla dobra naszego miasta, i tylko w tych kategoriach proszę rozpatrywać tę decyzję.

Ireneusz Żurawski nowe obowiązki obejmie dziś (piątek, 4 stycznia).

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..