Opublikowany: czw, Paź 24th, 2019

Zrób prezent seniorowi

Ciepły sweter, sok malinowy, kubek z ustnikiem czy kapcie – o takich prezentach marzą podopieczni domów pomocy społecznej w Legnicy i okolicach. Każdy z nas może zostać Mikołajem i spełnić te marzenia – zachęcają legniccy urzędnicy.

Po raz drugi ruszyła akcja „Prezent dla seniora”, którą prowadzą trzy wspaniałe legniczanki: Ania Trąbka – Kalinowska, Izabela Czuchnicka i Bernadeta Zielińska-Ikwanty. Otrzymują one listy od seniorów, podopiecznych domów pomocy społecznej, w których opisują oni, co chcieliby dostać na święta. Inicjatorki szukają już teraz osób, które pomogą im te marzenia spełnić.

– W zeszłym roku przypadkowo trafiłam na zbiórkę prowadzoną przez dziewczynę w Warszawie. Zbierała listy od seniorów z tamtejszych domów pomocy społecznej. Tam zrealizowałam swój pierwszy „List od Seniora”, a właściwie Seniorki, której życzeniem były skarpety i dezodorant – opowiada Ania Trąbka–Kalinowska.

Długo się nie zastanawiając, postanowiła z Izabelą i Bernadetą zorganizować podobną akcję w Legnicy.

– Miałyśmy zaledwie miesiąc, żeby zdążyć przed Bożym Narodzeniem i ku naszemu zaskoczeniu – udało się! – wspomina Ania. – Akcja urodziła się spontanicznie, szczerze powiedziawszy, nie wierzyłyśmy w jej powodzenie, jednak siła internetu jest ogromna! W bardzo krótkim czasie zebrałyśmy i rozdałyśmy około 150 listów, a Mikołajów wciąż przybywało. Co więcej, ludzie bardzo często po otrzymaniu swojego listu, prosili o następny i to było piękne. Dzięki temu dotarłyśmy do ponad 200 Seniorów – DPS w Legnicy, Niebieski Parasol w Chojnowie, Dom Maria w Legnicy i ZOL w Jaworze – wylicza.

Te doświadczenia uświadomiły dziewczynom, że akcja powinna odbywać się co roku. W tym roku zaczęły o wiele wcześniej, zarejestrowały akcję na Portalu Zbiórek Publicznych, a do pomocy dołączyły kolejne osoby. – Planujemy przynajmniej podwoić liczbę seniorów, ale nie ukrywamy, że mamy na liście już kolejne placówki, które chcą dołączyć – wszystko zależy od liczby osób, które uda nam się znaleźć do przygotowania paczek dla seniorów – mówią pomysłodawczynie akcji.

Jak same podkreślają, idą przedsięwzięcia jest to, aby dać starszym osobom uśmiech i oderwać ich od szarej i smutnej rzeczywistości, z którą zmagają się każdego dnia. W tym roku do dziewczyn trafiło już ponad 300 listów od seniorów – większość napisanych własnoręcznie. Dzięki wydarzeniu na Facebooku, udało się już znaleźć większość opiekunów listów. Dziewczyny czekają jednak jeszcze na listy z co najmniej 2 placówek. Dlatego poszukują osób, które chcą zostać Mikołajem dla seniora.

A marzenia seniorów są bardzo skromne. Proszą w nich o słodycze, soki, owoce, odzież czy obuwie. Zdarzają się listy z potrzebami o większej wartości, jak np. zegarki, radia, kołdry czy pościele. W zeszłym roku udało się zrealizować listy w 100 procentach.

W tym roku dziewczyny zbierają paczki do 15 listopada. Osoby, które chciałyby się włączyć do akcji i spełnić marzenie seniorów, mogą to zrobić zgłaszając się:
– na wydarzeniu na facebooku pod linkiem: https://www.facebook.com/events/570680013752971/,
– e-mailowo na adres: anek14p@interia.pl.

Prezenty zostaną rozdane seniorom 6 grudnia, w Mikołajki. – Oczywiście zapraszamy chętnych do pomocy w tak pięknym wydarzeniu. Wzruszenie i uśmiech seniora, który chcemy wywołać są bezcenne – dodają organizatorki.

Do dziś udział w akcji potwierdziły następujące placówki:

1. Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Legnicy ul. Grabskiego 11,
2. Dom Maria w Legnicy ul. Gliwicka 6,
3. Dolnośląski Ośrodek Pielęgnacyjno – Rehabilitacyjny „Niebieski Parasol” w Chojnowie ul. Szpitalna 20,
4. Jaworskie Centrum Medyczne – Ośrodek Opieki Długoterminowej wraz z Zakładem Opiekuńczo – Leczniczym ul. Szpitalna 3,
5. Klub Seniora w Legnicy ul. Moniuszki,
6. Dom Pomocy Społecznej „Prząśnik” w Brenniku.

źródło: UM Legnica

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..