Zmiany klimatu? Legnica ma gotowy plan

Na najbliższej sesji legniccy radni pochylą się nad projektem uchwały w sprawie przyjęcia miejskiego planu adaptacji (MPA) do zmian klimatu do roku 2030. Dokument zawiera m.in. opis zagrożeń oraz wyodrębnione sektory i obszary najbardziej podatne na te zmiany.

Legnica jest jednym z wielu europejskich miast podejmujących działania wzmacniające odporność na zagrożenia klimatyczne. Do tego projektu miasto przystąpilło cztery lata temu, na podstawie porozumienia z Ministerstwem Środowiska. W roku 2017 uchwałę o rozpoczęciu opracowania Miejskiego Planu Adaptacji (MPA) do zmian klimatu podjęła Rada Miejska Legnicy.

Dokument jest już gotowy. Powstał po konsultacjach, analizie i ocenie zagrożeń klimatycznych dla miasta, wraz z oceną ryzyka, uwzględniającej prognozowane zmiany klimaty – zarówno scenariusz do 2030, jak i 2050 r. Mowa głównie o wzroście temperatury oraz częstotliwości występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, jak nawałne deszcze, susze, huragany, itp., które mogą stanowić zagrożenie dla lokalnej społeczności i gospodarczego rozwoju miasta.

– Program pozwoli określić niezbędne w tym względzie przedsięwzięcia infrastrukturalne i modernizacyjne. Budowa błękitno-zielonej infrastruktury, modernizacja systemu odprowadzania i wykorzystania wód opadowych, wsparcie dla służb kryzysowych, wprowadzanie systemów informowania mieszkańców o zagrożeniach, akcje edukacyjne – to tylko nieliczne z działań, które pomogą przystosować miasto do zmieniających się warunków klimatycznych – informuje Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy prezydenta Legnicy.

Analiza danych meteorologicznych z ostatnich 35 lat wskazuje, że częstotliwość i natężenie niektórych zjawisk klimatycznych będą wzrastać. Polacy częściej będą narażeni na wystąpienie wysokich temperatur – powyżej 30 stopni Celsjusza, fal upałów, a także ulewnych deszczy, burz i silnych wiatrów. Scenariusze klimatyczne pokazują, że fale upałów mogą być cechą naszego klimatu w kolejnym dziesięcioleciu z tendencją do wydłużania się. Równie dotkliwe może być występowanie krótkich, lecz bardzo intensywnych opadów, które mogą powodować lokalne zalania oraz podtopienia ulic i budynków, czy nawet powodzie miejskie.

źródło: UM Legnica

Dodaj komentarz