W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się coroczna kwalifikacja wojskowa, obejmująca osoby zamieszkujące powiat złotoryjski. Komisja lekarska, podobnie jak w latach ubiegłych, o zdolności do odbycia służby wojskowej orzeka w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Zacisze” w Złotoryi przy ul. Kolejowej 4. Książeczki wręczane będą do 25 lutego.
Od poniedziałku do środy (22-24 bm.) na komisję stawić się powinni panowie – mieszkańcy Złotoryi. W ostatni dzień kwalifikacji (25 bm.) wojskowi lekarze czekać będą na wszystkie panie, zarówno mieszkanki powiatu, jak i miasta.
W tym roku ojczyzna upomina się przede wszystkim o mężczyzn urodzonych w 1997 r. Ponadto obowiązkowi stawienia się podlegają panowie urodzeni w latach 1992-1996, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz osoby urodzone w latach 1995-1996, uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej. Wezwania otrzymują także kobiety urodzone w latach 1992-1997, posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku, a także pobierające naukę w celu uzyskania takich predyspozycji, które w roku szkolnym lub akademickim 2015/2016 kończą naukę. Najbardziej poszukiwane, poza tłumaczkami, przedstawicielkami zawodów medycznych i weterynaryjnych, są specjalistki w dziedzinach związanych z morzem czy lotnictwem, ale również absolwentki psychologii, rehabilitacji, radiologii, diagnostyki laboratoryjnej, informatyki, teleinformatyki, nawigacji.
Jak informuje starostwo powiatu złotoryjskiego, osoby, które po raz pierwszy zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej, powinny zabrać ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają), aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy, dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe. Stawiający się do kwalifikacji po raz kolejny, zabierają ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną (w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 miesięcy), książeczkę wojskową.
Osoby, które podlegały obowiązkowi stawienia się na wojskową komisję lekarską, a z jakichkolwiek powodów na nią nie dotarły, powinny zgłosić się w wojskowej komendzie uzupełnień właściwej ze względu na miejsce swojego pobytu. Obowiązek ten trwa do czasu ukończenia pięćdziesięciu lat.