Niemiecka firma Thermofin zakupiła trzyhektarową działkę przemysłową przy ul. Krzywoustego w Złotoryi. W tym miejscu spółka zamierza wybudować fabrykę, w której zatrudnienie znajdzie około stu osób. Na sprzedaży złotoryjski ratusz wzbogacił się o ponad milion złotych. To już piąty inwestor sprowadzony do miasta w ciągu ostatnich czterech lat.
Thermofin to producent przemysłowych urządzeń wentylacyjnych i chłodniczych. Za trzy przylegające do siebie niezabudowane działki pod Wilczą Górą, liczące razem 3,2 ha powierzchni, zapłaci miastu 1 mln 117 tys. zł. Grunt leży w bezpośrednim sąsiedztwie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jest uzbrojony i ma dojazd. Zgodnie z szacunkami złotoryjskiego ratusza w zakładzie, który ma powstać w tej okolicy pracę znajdzie ok. 100 osób.
– Z punktu widzenia naszego miasta Thermofin jest bardzo ciekawą firmą, w której powinni znaleźć zatrudnienie specjaliści z wielu branż. To kolejny krok w tworzeniu atrakcyjnych miejsc pracy na terenie Złotoryi oraz alternatywy dla tych złotoryjan, którzy codziennie dojeżdżają do pracy w innych miejscowościach – uważa burmistrz Złotoryi Robert Pawłowski.
Niemiecki inwestor już w tamtym roku było zainteresowane zakupem gruntu pod fabrykę w złotoryjskiej podstrefie LSSE. Współpracowało w tym zakresie z polską spółką Euromill. Ostatecznie jednak do zakupu nie doszło. Wiosną tego roku w wynajętych pomieszczeniach przemysłowych w Wilkowie została uruchomiona produkcja na potrzeby Thermofinu. Działalność polskiego oddziału rozwijała się na tyle dobrze, że zarząd w Niemczech wrócił do kwestii wybudowania fabryki w Polsce. – Rozmowy były trudne, bo inwestor był nieco rozgoryczony po pierwszej próbie zakupu ziemi. Przekonaliśmy go jednak, że Złotoryja będzie najlepszym miejscem do zainwestowania i namówiliśmy, żeby kupił inną działkę w Złotoryi, poza terenem podstrefy – dodaje Pawłowski.
Dodajmy, że złotoryjski magistrat przekonał także spółkę Euromill, żeby zakupiła ziemię tuż przy strefie. Firma trudniąca się specjalistyczną obróbką metali metodą CNC, do końca 2019 r. zamierza wybudować halę produkcyjną, w której znajdzie pracę ok. 50 osób.
W sąsiedztwie fabryki Euromillu miasto planuje postawić halę modułową, w której powierzchnię produkcyjną będą mogły wynająć małe i średnie przedsiębiorstwa.
Thermofin to piąta inwestycja w złotoryjskiej strefie przemysłowej w ciągu ostatnich niespełna czterech lat – po Schneiderze, Biseku, Borgersie i Euromillu. Zatrudnienie w tym czasie zwiększyło się ponaddwukrotnie. Przypomnijmy, że w 2014 r. funkcjonowały pod Wilczą Górą zaledwie cztery firmy: Faist ChemTec, PGP Bazalt, Adeo Screen i Sieper.