Zespoły z Rosji czy Tajlandii na scenie w Liścu

Festiwal „Świat pod Kyczerą” zawitał podczas minionego weekendu do Liśca. Na scenie pojawiło się wielu artystów, w tym zespoły z Rosji, Rumunii czy Tajlandii. W tym roku mija 25 lat od pierwszej edycji festiwalu, który ma przedstawiać kulturę z całego świata.

Wielu ludzi także z sąsiednich miejscowości pojawiło się w Liścu, aby zobaczyć gości z zagranicy w pełnej krasie. – Jestem tu już oczywiście, któryś rok z kolei, bo, co roku tu przyjeżdżamy. Na pewno jest to inna kultura, można się na prawdę wspaniale zabawić z innymi ludźmi. – mówi jedna z uczestniczek zabawy.

Na scenie swoje zwyczaje i obrzędy zaprezentowały m.in. zespoły z regionu, w tym z Zimnej Wody, Miłoradzic czy Osieka. – Brakowało, bardzo brakowało. Takie spotkania są dla nas czymś wyjątkowym, bo jednak Internet nie daje tego, co rzeczywistość, tak jak pani powiedziała, spojrzenie sobie w oczy, kontakt –  to jest zupełnie co innego. Idea samego spotkania jest dla nas bardzo ważna. Także cieszymy się, że to jest, mamy nadzieję że nadal będzie i oby tak było. – mówi Cecylia Szwedo, członkini zespoły “Osieczanki”.

Poza tym w trakcie festiwalu można było spróbować lokalnej kuchni. – Mamy drożdżóweczki, mamy rogaliki, mamy różnego rodzaju ciasta, same słodkości, dobroci, kawę pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem. To są po prostu ludowe, tak, instrumenty śpiewy, takich których po prostu niema, one zanikają i najlepiej by było gdyby było ich więcej.

Bo Świat pod Kyczerą to wydarzenie, podczas którego swoją kulturę prezentują ludzie nawet z najbardziej odległych krańców świata. Chodzi o obalanie mitów i stereotypów, dlatego festiwal pojawia się również w małych miejscowościach na terenie Dolnego Śląska, Opolszczyzny czy Małopolski. W tym roku mija 25 lat od pierwszej jego edycji. – Nie spodziewałem się, że przyjmie taką regułę, bo zaczynaliśmy od festiwalu mniejszości narodowych i etnicznych w Europie, zaczynaliśmy w Legnicy, a w tej chwili jest to festiwal, na który przyjeżdżają zespoły z całego świata. Przypomnę, no właśnie, ukazało się wydawnictwo jubileuszowe festiwalu “Świat pod Kyczerą”. W ramach festiwalu gościliśmy blisko 200 zespołów z ponad 50 krajów świata, w tym z tak egzotycznych zakątków świata jak Peurto Rico, Wallis i Futuna, Sierra Leone, Tanzania, Nowa Zelandia. – opowiada Jerzy Starzyński, organizator festiwalu “Świat pod Kyczerą”.

Świat pod Kyczerą zawita w najbliższych dniach jeszcze do kilku miejscowości w naszym regionie. Zespoły z różnych części świata będzie można podziwiać w Legnicy, Nowej Wsi Lubińskiej czy Mierczycach.

Dodaj komentarz

*

code