Zdemontowali tablicę. Wkrótce pojawi się nowa

Z pomnika przy murze pamięci wczoraj zniknęła tablica upamiętniająca bohaterów II Armii Ludowego Wojska Polskiego. Wkrótce pojawi się nowa. A to wszystko z powodu tzw. ustawy dekomunizacyjnej.

– Wybraliśmy już projekt i przekazaliśmy do realizacji – mówi Bogusława Potocka, przewodnicząca rady miejskiej w Lubinie. – Zdecydowaliśmy się na prostą, klasyczną tablicę z wizerunkiem orła i napisem: „Poległym za Ojczyznę – mieszkańcy Lubina” – dodaje.

Treść, jaka znajdzie się na nowej tablicy, została ustalona po konsultacjach z mieszkańcami i kombatantami i potwierdzona odpowiednią uchwałą lubińskiej rady już na początku sierpnia.

Stara tablica, która wczoraj została zdemontowana z kamienia pomnika przy ulicy Pruzi, została zdeponowana na Wzgórzu Zamkowym, gdzie będzie na razie przechowywana.

– Być może kiedyś zostanie wykorzystana w jakimś muzeum – dodaje Bogusława Potocka.

Zmianę tablicy wymogła tzw. ustawa dekomunizacyjna uchwalona przez polski Sejm. Zakazuje ona propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej i nakłada na samorządy obowiązek zmiany nazw, jeśli honorują one osoby, instytucje lub wydarzenia symbolizujące „represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989”. II Armia Wojska Polskiego jako „związek operacyjny zorganizowany przez władze Związku Sowieckiego wbrew władzom państwowym Rzeczypospolitej Polskiej w lipcu i sierpniu 1944 roku” znajduje się na liście nazw zakazanych Instytutu Pamięci Narodowej.

Co ciekawe, ostatnio IPN opublikował dodatkowe wyjaśnienia dotyczące nazw przeznaczonych do zmiany. Można się z niej dowiedzieć między innymi, że: „Gloryfikację II Armii, bezprawnie stworzonej przez Związek Sowiecki (poza działaniami militarnymi przeciw Niemcom wykorzystanego także do realizacji celów politycznych, rozbieżnych z polską racją stanu), należy odróżnić od upamiętnienia losu żołnierzy, którzy w różnych okolicznościach znaleźli się w szeregach tego związku operacyjnego”. Wystarczy więc do II Armii Wojska Polskiego dopisać słowo żołnierzy. Tutaj wyjaśnienia IPN.

Wcześniej o zmianie tablicy na kamieniu pomniku przy ulicy Pruzi pisaliśmy między innymi tutaj.

Dodaj komentarz