Opublikowany: nie, Sty 29th, 2017

W Rudnej zbadano jakość wody

rudna wodaWoda ma dobrą jakość i jest bezpieczna dla zdrowia – taką opinię wydał Państwowy Inspektorat Sanitarny w Lubinie, który badał wodę w Rudnej. Łącznie do badania pobrano 175 próbek.

W 2016 r. Państwowy Inspektorat Sanitarny w Lubinie pobrał z gminnych wodociągów 31 próbek wody do badań mikrobiologicznych, 30 próbek do badań fizykochemicznych, 58 raportowanych próbek wody do badań mikrobiologicznych oraz 56 raportowanych próbek wody do badań fizykochemicznych – mówi Halina Zbroińska, p.o. dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Rudnej. – Spośród wszystkich 175 prób, zakwestionowano jedynie trzy ze względu na nieznaczne przekroczenie mętności wody. Sytuacje te były krótkotrwałe i incydentalne – dodaje.

Jak informuje Halina Wyborska, rzecznik gminy Rudna, woda w wodociągach zlokalizowanych na terenie gminy spełnia wymagania chemiczne i mikrobiologiczne określone przez ministra zdrowia i jest przydatna do spożycia przez ludzi. Oznacza to, że woda dostarczana do domów naszych mieszkańców jest wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych i substancji, które mogłyby być zagrożeniem dla zdrowia – zapewnia Wyborska.

W ubiegłym roku mieszkańcy gminy Rudna zużyli ponad 261 m3 wody, czyli o 3,9 m3 więcej niż rok wcześniej. W tym roku Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Rudnej planuje rozbudowę i modernizację sieci.

W Chobieni planujemy wykonanie nowego odwiertu studziennego, w Koźlicach chcemy przygotować projekt modernizacji stacji uzdatniania wody oraz połączenia wodociągu Koźlice z ujęciem wody w Rynarcicach. Planujemy także rozbudowę sieci w Juszowicach, Chobieni i Koźlicach. Mamy także w planach modernizację oczyszczalni ścieków w Chobieni, gdzie przygotowujemy się do robót związanych z budową dwóch komór stabilizacji osadu, wymianą dysz napowietrzających, automatyki i sterowania, a także wymianą dmuchaw i przebudową budynku socjalnego. Dodatkowo w Rudnej planowana jest budowa stacji zlewnej ścieków dowożonych oraz budowa sitopiaskownika.– wylicza Halina Zbroińska.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..