Wzięli lekcję historii na Ukrainie

Wolontariusze z Rudnej wyruszyli na Kresy, gdzie uporządkowali groby pochowanych tam Polaków. 

Wyjazd siedmioosobowej grupy na Ukrainę został zorganizowany w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, prowadzonej przez TVP Wrocław i Dolnośląskie Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Mieszkańcy gminy Rudna udali się w tym roku do Panasówki, Skałatu i Ostapia.

– Na tym ostatnim cmentarzu odwiedzał nas pan Kazimierz, kościelny z Ostapia, i opowiadał nam troszeczkę o miejscowości w której pracowaliśmy i tutejszych mieszkańcach. Ostapie to wioska, w której mieszka około dwa tysiące ludzi. Większość to grekokatolicy. Do kościoła katolickiego przychodzi zaledwie dziesięć osób – opowiada Jolanta Książek, kierowniczka wyjazdu.

Cmentarz w Ostapiu przed sprzątaniem

Głównym celem akcji jest zadbanie o zapomniane polskie cmentarze, wysprzątanie ich, usunięcie zasłaniających mogiłę drzew i krzewów, odświeżenie tablic z nazwiskami żyjących niegdyś na Kresach Polaków. Udział w akcji to dla jej uczestników także ważna i zapadająca w pamięć lekcja historii.

– Odwiedziliśmy Kamieniec Podolski a w nim katedrę p.w. św. Piotra i Pawła oraz starą fortecę znaną z powieści ,,Pan Wołodyjowski” oraz Zbaraż z pięknym zamkiem, który należał do książąt Zbaraskich, a później do Wiśniowieckich i Potockich. Na cmentarzu w Zbarażu zapaliliśmy znicze na grobach naszych przodków – wspomina Jolanta Książek. – Ostatni dzień pobytu na Ukrainie spędziliśmy we Lwowie. Tu odwiedziliśmy katedrę rzymskokatolicką, w której przed wiekami król Jan Kazimierz składał śluby i cmentarz Łyczakowski. Zapaliliśmy znicze na grobach znanych Polaków: Władysława Bełzy, Gabrieli Zapolskiej, Marii Konopnickiej, Franciszka Stefczyka i grobach Orląt Lwowskich.

Mieszkańcy gminy Rudna wzięli udział w akcji już czwarty raz.

(OS)

Dodaj komentarz