Jest wykonawca kłopotliwej inwestycji

Firma Budrim wygrała przetarg na remont ul. Leszczyńskiej w Legnicy. To cenna informacja dla mieszkańców, którzy na rozpoczęcie prac czekają od dawna. Jeśli tym razem nic nie stanie na przeszkodzie, niebawem będą mogli korzystać z nowej jezdni, chodników czy ścieżki rowerowej.

Przypomnijmy, że to zadanie jest w planach władz miasta od dawna. Pod koniec ub.r. w magistracie szukali nawet wykonawcy, jednak ostatecznie przetarg trafił do kosza… przez błąd urzędników. Wpłynęły wtedy dwie oferty. Jedna z nich opiewała na kwotę zbliżoną do szacunkowej, druga była o kilkaset tys. zł wyższa (2,7 mln zł). I gdy wydawało się, że do zakończenia formalności i rozpoczęcia prac miasto dzieli już tylko wybór korzystniejszej oferty, pracownicy ZDM dostrzegli swoją wpadkę. Okazało się, że na to zadanie w legnickim budżecie zarezerwowano niespełna 1,3 mln zł. Skąd zatem kwota wyższa o milion zł, która znalazła się w dokumentacji?

– To zwykły błąd, musimy teraz unieważnić przetarg – przyznał wtedy Andrzej Szymkowiak, dyrektor ZDM w Legnicy. I zapowiedział, że w tych okolicznościach będzie trzeba wybrać jedno z dwóch rozwiązań. – Albo zwiększymy w budżecie kwotę zarezerwowaną na tę inwestycję albo zmniejszymy zakres robót – tłumaczył dyrektor.

Historia remontu Leszczyńskiej wróciła na tapet podczas ostatniej sesji rady miejskiej. Pech chciał, że inwestycja była ujęta w uchwale w sprawie korekty budżetu, a wraz z nią – sprawa przeniesienia zdemontowanych elementów pomnika z placu Słowiańskiego do lapidarium. A że kwestia monumentu wzbudziła ogromne zainteresowanie rajców, wiele wskazywało na to, że i tym razem remont Leszczyńskiej będzie musiał poczekać.

Prowadząca donikąd ścieżka rowerowa przy ul. Leszczyńskiej

– Mieszkańcy czekają na ten remont, ale i wiele innych. Nie pozwólmy, by zablokowanie zapisów w sprawie pomnika zablokowało też inwestycje ważne dla legniczan – apelował Jarosław Rabczenko z PO, jako palący przykład wskazując właśnie Leszczyńską. Po chwili rajcy złożyli wniosek, by dyskusję przerwać, a w głosowaniu opowiedzieli się za przyjęciem uchwały.

Efekt? Ratusz wybrał już wykonawcę, który rozpocznie prace na odcinku od mostu nad Czarną Wodą do ul. Głogowskiej. Realizacja zadania ma pochłonąć ok. 3,52 mln zł.

– Zakres inwestycji obejmuje: remont jezdni, chodników, budowę ścieżki rowerowej, przebudowę wysp rozdzielających pasy ruchu. A także wymianę przykanalików, wpustów odwodnieniowych oraz uzbrojenie terenu pod budowę w przyszłości sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulicy Leszczyńskiej i Prusa – wylicza Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy prezydenta Legnicy.

Dodaj komentarz

*

code