Opublikowany: śr, Cze 12th, 2019

Wotum zaufania i absolutorium dla prezydenta Lubina

Prezydent Lubina Robert Raczyński otrzymał wotum zaufania rady miejskiej oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2018 rok. Głosowanie poprzedziła debata nad raportem o stanie miasta. Głosowanie nad wotum i tworzenie raportu to zupełna nowość.

Zanim radni zagłosowali nad udzieleniem pierwszego w historii Lubina wotum zaufania prezydentowi, wysłuchali raportu o stanie miasta za rok 2018. To nowość. Do przygotowania takiego dokumentu zobligowały władze gmin i miast ubiegłoroczne zmiany w ustawie o samorządzie gminnym. Taki raport tworzony teraz będzie i przedstawiany co roku.

Pierwszy raport o stanie Lubina został wzbogacony prezentacją filmową, w której znalazły się ostatnie dokonania władz samorządowych, czyli m.in. przywrócenie połączeń kolejowych ze stolicą Dolnego Śląska, wybudowanie nowoczesnej strzelnicy sportowej czy ubiegłoroczne imprezy.

Za udzieleniem wotum zaufania prezydentowi zagłosowało dwunastu radnych, jeden był przeciwko, a siedem osób wstrzymało się od głosu.

Większość radnych opowiedziała się także za absolutorium.

– Absolutorium należy się prezydentowi, gdyż budżet wykonany był rzetelnie. Cechowała go gospodarność i celowość – mówi Bogusława Potocka, przewodnicząca rady miejskiej w Lubinie. – Wykonanie budżetu jest bardzo wysokie, to przeszło 90 procent. W 2018 roku było bardzo dużo zadań, budżet jest wykonany bardzo starannie – uściśla.

– Absolutorium jest z wykonania budżetu. I od kiedy prezydent obejmuje fotel, nigdy nie zawiódł. Bez względu na to, jak trudny był rok budżetowy, zawsze się wywiązywał i je otrzymywał – mówi Tomasz Górzyński, wiceprzewodniczący rady miejskiej w Lubinie. – Absolutorium ma wymiar techniczny, zaś wotum zaufania to charakter czysto polityczny. To jak mieszkańcy i radni oceniają polityczną działalność prezydenta oraz jak oceniają jego zaangażowanie w to, co się dzieje w mieście – wyjaśnia radny.

– Należy pamiętać, że jest to wotum zaufania i absolutorium za rok 2018, a to mieszkańcy udzielili tak naprawdę chyba najmocniejszego absolutorium i wotum zaufania w październiku, kiedy to Robert Raczyński wygrał w pierwszej turze wyborów, prawie 60-procentowym wynikiem. My po prostu potwierdziliśmy tutaj wolę mieszkańców. I ciężko się jej sprzeciwiać – podsumowuje Górzyński.

źródło: Lubin.pl

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..