Wkrótce recepty tylko w formie elektronicznej

Od przyszłego roku lekarze będą mogli wypisywać tylko recepty elektroniczne. To część całego programu cyfryzacji, w ramach którego funkcjonują także z e-zwolnienia, e-skierowania czy internetowe konto pacjenta. Zgodnie z nową ustawą, od 2020 r. tylko w określonych przypadkach pacjent dostanie jeszcze receptę na papierze.

Obecnie to pacjent decyduje, jaka forma recepty jest dla niego najkorzystniejsza.

– Obecnie pacjenci mogą jeszcze poprosić o papierową wersję recepty. To rozwiązanie jest skierowane przede wszystkim dla osób starszych. Recepty wszyscy mogą także otrzymać w postaci wiadomości SMS oraz w pliku PDF na wybrany adres e-mail. Korzyści z takiego rozwiązania płyną dla pacjentów, ale również dla farmaceutów. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów skończy się problem z nieczytelnością recept. System zweryfikuje także błędne dane – wyjaśnia Ewelina Stępniewska z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Od nowego roku poza wskazanymi w przepisach wyjątkami, w obiegu mają pozostać wyłącznie recepty wystawione w postaci elektronicznej. System pozwoli jednocześnie wyeliminować nielegalne próby wyłudzenia leków. Zdarzały się sytuacje, w których rodzina po zmarłej osobie próbowała wykupić receptę. Elektroniczne recepty będzie można także zrealizować w każdej aptece.

– Były problemy z dostępnością leków, ostatnio choćby z lekami na tarczycę. E-receptę można szybko przesłać do rodziny czy znajomych w innym mieście, gdzie dany lek będzie dostępny. Z pewnością to spore ułatwienie. Pacjent będzie mógł pokazać w aptece kod, który otrzyma na smartfona oraz numer PESEL i w ten sposób otrzyma lek – dodaje Stępniewska.

W Lubinie coraz większa liczba lekarzy korzysta z tego rozwiązania. Ministerstwo prowadzi właśnie w naszym regionie szkolenia dotyczące korzyści i funkcjonowania e-recept.

– W warsztatach bierze udział ponad setka lekarzy i farmaceutów. Oni nie muszą się spodziewać poważnych zmian. Takie szkolenia są jednak niezbędne. Jako starostwo chcieliśmy w ten sposób przejąć część ciężaru finansowego wynikającego ze zmian i zacieśniać dobrą współpracę ze środowiskiem medycznym. Poza tym w trakcie takich szkoleń można podyskutować o innych problemach dotyczących systemu zdrowia i znaleźć ich rozwiązania – dodaje Michał Huzarski, pełnomocnik zarządu powiatu lubińskiego do spraw promocji i ochrony zdrowia.

Z E-recept lekarze i pacjenci mogą korzystać od 1 stycznia 2019 r. Do tej pory wystawiono ich około 9 mln. Obecnie każdego dnia wystawia się około 270 tys. elektronicznych recept. Pacjenci w ramach nowelizacji ustawy z września mają 365 dni na zrealizowanie recepty w formie elektronicznej.

Dodaj komentarz