Wiemy już, które szpitale znalazły się w sieci! NFZ ogłosił ich listę

Sześć placówek z naszego regionu zakwalifikowało się do ogłoszonej przed chwilą przez wrocławski oddział NFZ sieci szpitali na Dolnym Śląsku. Zgodnie z przewidywaniami na ministerialnej liście znalazły się wszystkie szpitale ważne dla mieszkańców subregionu legnicko-głogowskiego.

Najwięcej szpitali znajduje się w grupie placówek I stopnia. Na Dolnym Śląsku jest ich 21, a wśród nich: Głogowski Szpital Powiatowy, Jaworskie Centrum Medyczne, Regionalne Centrum Zdrowia w Lubinie i Szpital Powiatowy im. A. Wolańczyka w Złotoryi. Lecznice tej kategorii zapewniają podstawowy zakres usług medycznych z dziedzin: chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne, położnictwo i ginekologia, neonatologia i pediatria.

Szpitale II stopnia to Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy i Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie. Dla lecznic tej rangi przewidziany zakres specjalizacji to: chirurgia dziecięca, chirurgia plastyczna, kardiologia, neurologia, okulistyka, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, otorynolaryngologia, reumatologia i urologia.

W naszym regionie nie ma wysokospecjalistycznych szpitali III stopnia, ani wyspecjalizowanych placówek onkologicznych, pediatrycznych i pulmonologicznych. Nie mamy też szpitala o randze ogólnopolskiej.

Wejście do sieci dla lecznicy oznacza zagwarantowany na kilka lat budżet z NFZ, bez konieczności udziału w corocznym konkursie. Przez pierwsze trzy miesiące szpitale otrzymają kwoty oszacowane na podstawie ilości usług wykonanych w roku 2015, ale wycenionych według dzisiejszych stawek. Ryczałt obliczany jest tak samo dla wszystkich szpitali w Polsce. Na funkcjonowanie tego systemu Ministerstwo Zdrowia przeznaczy aż 93 proc. środków, z których obecnie jest finansowane leczenie szpitalne.

Resort zdrowia zapewnia, że osobno finansowane będą świadczenia szczególnie ważne dla pacjentów, m.in. odbieranie porodów, udzielanie pomocy przy zawale serca, programy lekowe, endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego czy leczenie onkologiczne.

Placówki, które nie zakwalifikowały się do sieci, będą mogły tak jak dotychczas przystępować do konkursów na określone świadczenia medyczne. O pieniądze w trybie konkursowym będą mogły starać się też szpitale sieciowe zamierzające uruchomić dodatkowe oddziały lub usługi medyczne.

A co oznacza kolejna reforma dla pacjenta? Ministerstwo Zdrowia obiecuje, że w sieci szpitali znacznie skrócą się kolejki w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i na izbach przyjęć. Szpital w sieci ma zapewniać pacjentowi kompleksową opiekę, obejmującą leczenie szpitalne, odpowiednią poradnię specjalistyczną i rehabilitację. Krótsze mają też być kolejki do specjalistycznych poradni przyszpitalnych.

Pełną listę dolnośląskich szpitali sieciowych, zawierającą zakres ich usług, można pobrać TUTAJ. W ciągu trzech miesięcy może ona jeszcze poszerzyć się o placówki utworzone w wyniku połączenia kilku podmiotów leczniczych.

Dodaj komentarz