Wielkanoc inna niż zwykle

Zupełnie inaczej niż w latach poprzednich zapowiadają się tegoroczne święta wielkanocne. Wszystko przez epidemię koronawirusa i związane z tym rządowe obostrzenia. Od kilku tygodni Polacy zadają sobie mnóstwo pytań, dotyczących zarówno uroczystości kościelnych, jak i sposobu przeżywania tego ważnego dla wiernych czasu w domach. Czy zdołam się wyspowiadać? Jak poświęcę pokarmy? Czy uda mi się spotkać z najbliższymi? Co ze świąteczną Eucharystią? 

W myśl rozporządzenia do 11 kwietnia, czyli do Wielkiej Soboty, w nabożeństwach i mszach świętych może brać udział maksymalnie pięć osób, nie wliczając w to księdza i jego asysty. Jednak kilka dni temu minister zdrowia zezwolił, aby 12 kwietnia liczba ta wzrosła do 50, aż do odwołania. Nie wiadomo dlaczego, wszak inne restrykcje pozostały w mocy, a nawet zostały zaostrzone. Dodatkowo niepokojące wieści płyną również od ekspertów, którzy przewidują, że apogeum epidemii przypadnie właśnie na Wielką Niedzielę i okres po niej. 

Mimo to zarówno rząd jak i władze kościelne zachęcają, by pozostawać w domach, a w uroczystościach uczestniczyć duchowo za pośrednictwem mediów. Wiadomo też, że niektóre z dotychczasowych uroczystości czy obrzędów kościelnych w tym roku się po prostu się nie odbędzie.

Fot. Pixabay

– Na pewno procesji podczas nabożeństw rezurekcyjnych, które zgodnie z tradycją zaczynały się na zakończenie Wigilii Paschalnej, czyli w sobotę w nocy, tym razem nie będzie. Można ją zastąpić udzieleniem błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem przed drzwiami kościoła – informuje ks. Waldemar Wesołowski, rzecznik diecezji legnickiej.

Co do pozostałych kwestii związanych ze świętami, duchowny odesłał nas na stronę diecezji, gdzie zostały zamieszczone szczegółowe wytyczne biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego dotyczące poszczególnych dni Triduum Paschalnego, a także m.in. sposobu przeżywania świąt w domach.

Należy zachować przepisy liturgiczne dotyczące pory celebrowania Wigilii Paschalnej, chociaż będzie ona sprawowana bez obecności licznych wiernych […]. Na początku wigilii Paschalnej należy pominąć rozpalanie ogniska i procesję na zewnątrz kościoła, a wykorzystać propozycję, którą podaje Mszał Rzymski w obrzędach: Niedziela Wielkanocna, Zmartwychwstanie Pańskie, Wigilia Paschalna w Wielką Noc, nr 13.

– czytamy w dokumencie.

Ze względów sanitarnych wskazano też na potrzebę opuszczenia obrzędu umywania nóg w Wielki czwartek, odstąpienie od tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę czy rezygnację z używania kropidła w Wigilię Paschalną i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

W zarządzeniu biskupa mowa jest również o sakramencie pokuty i pojednania. Znajdziemy w nim m.in. apel do księży, aby udostępnili wiernym numer telefonu i adres mailowy, przez który będą mogli się umówić na indywidualna spowiedź. Ta powinna mieć miejsce „w osobnym pomieszczeniu, umożliwiającym sprawowanie sakramentu z zachowaniem stosownej odległości między penitentem a spowiednikiem, a w razie braku takiej możliwości – w często dezynfekowanym, otwartym konfesjonale.”

Co ważne, niemożliwa jest spowiedź za pośrednictwem urządzeń komunikacji elektronicznej (np. telefon lub komunikator internetowy). – Stolica Apostolska nigdy nie zezwoliła na spowiedź przez telefon, a wszystkie dotychczasowe wypowiedzi wyraźnie zakazują spowiedzi na odległość i wskazują, że w przestrzeni wirtualnej „nie ma sakramentów” – wyjaśnia biskup.

Do wytycznych biskupa legnickiego w pełni zamierza się dostosować proboszcz parafii św. Urszuli w Gwizdanowie ksiądz Tomasz Hęś. – W Wielką Sobotę nie będzie procesji, w Wielki Czwartek nie będzie obmycia nóg podczas liturgii, natomiast w Wielki Piątek nie będzie ucałowania krzyża tylko zastąpi je pokłon. Zaplanowana na godz. 20 Wigilia Paschalna nie rozpocznie sie na zewnątrz kościoła przy ognisku, tylko wewnątrz zostanie zapalony paschał od świecy, a sama liturgia odbędzie się bez wiernych. Wszystkie nabożeństwa będą transmitowane przez stronę facebookową naszej parafii – mówi ks. Tomasz Hęś.

Duchowni dołączają się również do apeli ministra zdrowia o to, abyśmy święta spędzali tylko w gronie najbliższej rodziny. Wśród licznych wskazówek opublikowanych na stronie diecezji legnickiej znajdziemy też m.in. teksty liturgiczne do modlitwy rodzinnej w domach na czas Triduum Paschalnego czy też błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Dodaj komentarz