Opublikowany: wt, Maj 2nd, 2017

W Złotoryi drożej za wodę i ścieki

woda kranOd 1 maja w Złotoryi obowiązują nowe ceny za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki. Dla gospodarstw domowych wzrosną średnio o 6,5 proc., a dla odbiorców przemysłowych o 8 proc. Zmianę stawek zatwierdził burmistrz Robert Pawłowski, uznając je za konieczne ze względu na coraz większe koszty, jakie ponosi Rejonowe Przedsiębiorstwo Komunalne w Złotoryi.

Gospodarstwa domowe zapłacą za 1 m sześc. wody o 10 groszy więcej, czyli 4,02 zł; dla zakładów przemysłowych RPK podnosi cenę o 21 gr. Za odprowadzenie 1 m sześc. ścieków wszyscy odbiorcy zapłacą po równo – 6,69 zł, o 56 groszy więcej niż dotychczas.

Zarząd RPK podkreśla, że w przypadku wody jest to jedna z najniższych podwyżek w ostatnich latach. – Wzrost stawek jest niewielki, biorąc pod uwagę skalę inwestycji, jakie wykonaliśmy w tym i ubiegłym roku. Ustalając nowe ceny, nie kierowaliśmy się chęcią zarobku, a jedynie potrzebą zapewnienia spółce komunalnej niezbędnych przychodów, równoważących koszty dostarczenia wody i odprowadzenia ścieków – zapewnia Paweł Macuga, wiceprezes RPK.

– Cena wody powinna odzwierciedlać koszty jej dostarczenia, podobnie jest ze ściekami i ich odprowadzeniem. Inaczej koszty przewyższyłyby przychody i miasto musiałoby dopłacać ze swojego budżetu i podatków mieszkańców do działalności przedsiębiorstwa komunalnego. Koszty z kolei rosną, bo po pierwsze – RPK inwestuje na przyszłość, po drugie – jest ogólny wzrost cen towarów i usług oraz presja na wzrost płac – tłumaczy burmistrz Złotoryi.

Mimo że wniosek RPK o zmianę taryf włodarz uznał za zasadny, Rada Miejska w Złotoryi nie przegłosowała projektu uchwały z nowymi stawkami. Zgodnie z obowiązującą ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków, nowe taryfy wchodzą w życie nawet w przypadku braku pozytywnej decyzji radnych. Wystarczy, że zmianę taryf zweryfikuje i zatwierdzi burmistrz.

ŹRÓDŁO UM ZŁOTORYJA

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..