W Prochowicach nauczą jak ozdabiać pisanki

Fot. Paweł Pawlucy
Fot. Paweł Pawlucy

Pisanki, drapanki, kraszanki, a może oklejanki? Już w sobotę, 25 marca, w Prochowicach będzie można nauczyć się różnych technik przygotowywania wielkanocnych ozdób. Organizatorzy zapewniają kreatywnie i przyjemnie spędzony czas w atmosferze zbliżających się świąt.

Pisanki są w Polsce nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych. Zwyczaj przyozdabiania jaj znany był już w czasach cesarstwa rzymskiego. Na nasze ziemie trafił z końcem X wieku. Wzór rysowano wtedy na nich roztopionym woskiem, a później wkładano do barwnika z łupin cebuli lub ochry. Charakterystycznym elementem symboliki wielkanocnej na świecie stały się w procesie chrystianizacji. Dla współczesnego Polaka pisanka ma symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie – nadzieję, wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.

Władze gminy Prochowice postanowiły pomóc mieszkańcom w przygotowywaniu ozdób, organizując warsztaty w Prochowickim Ośrodku Kultury i Sportu. Czas spędzimy kreatywnie i przyjemnie – zapowiadają, już dziś zapraszając na sobotnią imprezę. Początek wspólnych prac 25 marca o godz. 16. Mile widziani będą zarówno młodzi pasjonaci ozdób, jak i ich rodzice czy dziadkowie.

Dodaj komentarz