W poniedziałek Narodowe Czytanie w Głogowie

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to jeden z najważniejszych polskich dramatów i kolejna lektura Narodowego Czytania, które w Głogowie odbędzie się w poniedziałek, 4 września, w bibliotece przy ul. Budowlanych 10. Rozpocznie się o godz. 10.

– Fragmenty utworu będzie można usłyszeć w interpretacji młodzieży oraz zaproszonych gości – zapowiada Agnieszka Błaszczyk z Biblioteki Lokalnej Osiedla Głogowskiego.

„Cóz tam, panie, w polityce?/Chińcyki trzymają się mocno!?”, „Trza być w butach na weselu”, „Miałeś, chamie, złoty róg” – te, pochodzące z „Wesela” Stanisław Wyspiańskiego wersy na stałe wpisały się do polskiej kultury i języka potocznego.

O tym, że to właśnie ten dramat będzie lekturą kolejnego Narodowego Czytania zdecydowało internetowe głosowanie. Poza tym dziełem do wyboru były jeszcze: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowski” Juliusza Słowackiego.

Przypomnijmy: akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zainicjowana została wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rok później czytano dzieła Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji, kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W ubiegłym roku prezydencka para rozpoczęła Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim.

„Wesele” – dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego – powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator. Był jednym z najgenialniejszych polskich artystów i wybitnym przedstawicielem Młodej Polski. Uprawiał też malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.

 

Dodaj komentarz