Nowotwór piersi jest najczęstszym schorzeniem onkologicznym występującym u kobiet. Rozwija się najczęściej po 50. roku życia. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne i samokontrola stanu zdrowia.
Nowotwory złośliwe to ponad 200 chorób o różnych objawach, przebiegu i możliwościach leczenia.
– Najczęściej pojawia się guz w jednym miejscu, który nierozpoznany i nieleczony daje przerzuty do kolejnych organów – informuje Danuta Dawidowicz z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.
Jak dodaje, 18 proc. przypadków zachorowań na raka wśród kobiet, to właśnie nowotwór piersi. Potem są: rak szyjki macicy (11 proc.), jelita grubego (8 proc.) i żołądka (7 proc.).
– Choroba wykryta we wczesnym stadium daje pewność wyleczenia – podkreśla Danuta Dawidowicz.
Samobadanie powinno się wykonywać od 25. roku życia, raz w miesiącu, a raz w roku powinno się zgłosić na badanie do lekarza, nawet jeżeli nie ma żadnych niepokojących zmian. Każda kobieta w wieku 40-49 lat powinna wykonywać co trzy lata badanie mammograficzne piersi, natomiast po 50. roku życia, co dwa lata, o ile lekarz nie zaleci inaczej.
– Do lekarza należy zgłosić się w przypadku pojawienia się nietypowego krwawienia albo wydzieliny z brodawek sutkowych oraz wyczucia guzka lub zgrubienia w sutku – podkreśla Danuta Dawidowicz i zachęca polkowiczanki do korzystania z akcji nauki samobadania piersi, organizowanych przez Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych.
Mariola Kośmider, dyrektor PCUZ przypomina, że w przychodni realizowane są różne programy profilaktyczne dla mieszkańców. Finansowane są one z budżetu gminy.
Fot. PCUZ