Gdzie szukać nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej? (WIDEO)

Już od jutra w całej Polsce zacznie obowiązywać tzw. ustawa o sieci szpitali autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Nowe regulacje spowodowały też pewne zmiany, gdy idzie o nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Zobaczcie gdzie teraz należy szukać takiej pomocy. 

Od 1 października nocną i świąteczną opiekę zdrowotną mogą świadczyć już tylko placówki, które znalazły się w sieci szpitali. W tym gronie zabrakło Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych. Dwa tygodnie temu pisaliśmy (tutaj), że i w tej lecznicy pacjenci uzyskają pomoc w nocy i w dni wolne od pracy. Z tej możliwości mogliby korzystać jednak już tylko mieszkańcy gminy Polkowice, a nie jak dotychczas również obywatele trzech innych gmin (Radwanice, Przemków i Rudna). W międzyczasie sytuacja się nieco zmieniła. Na szczęście na korzyść pacjentów.

Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie, dla którego nocna i świąteczna opieka zdrowotna będzie pewną nowością, postanowiło otworzyć swój punkt w polkowickim PCUZ-ie, gdzie także mają być świadczone takie usługi. To oznacza, że z pomocy nocnej i w dni wolne od pracy będą mogli korzystać wszyscy, a nie tylko obywatele gminy Polkowice.

Mieszkańcy mają teraz pełną swobodę wyboru miejsca, w którym chcą być leczeni. Regionalne Centrum Zdrowia w Lubinie kilka dni temu wydało jednak komunikat, w którym wspólnie z lubińskim MCZ-em prosi, aby w zależności od miejsca zamieszkania kierować się do wskazanych placówek. – Prosimy, aby pacjenci z rejonu gmin Polkowice, Chocianów oraz Rudna korzystali z dodatkowego punktu utworzonego przez MCZ w Polkowicach (zlokalizowanego w dotychczasowej siedzibie, tj. w PCUZ). A pracownicy KGHM i całej grupy kapitałowej, a także pacjenci, zapisani do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w Miedziowym Centrum Zdrowia, powinni korzystać ze świadczeń nocnej i świątecznej opieki właśnie w Miedziowym Centrum Zdrowia – apeluje Hanna Staśkiewicz z EMC Instytut Medyczny, do którego należy RCZ w Lubinie.

– Natomiast pacjenci z Lubina i okolic, należący do innych podmiotów medycznych oraz pacjenci ze Ścinawy powinni, w razie konieczności, zgłaszać się do Regionalnego Centrum Zdrowia w Lubinie. Dla najmłodszych pacjentów w Regionalnym Centrum Zdrowia zapewniony zostanie dodatkowo dyżur pediatryczny w soboty, niedziele i święta, od godziny 9.00 do 17.00 – dodaje Hanna Staśkiewicz.

Takie rozwiązanie ma przede wszystkim skrócić czas oczekiwania pacjentów w kolejkach. – Chcemy tym sposobem uniknąć sztucznych zatorów. Obawiamy się, że w jednym miejscu mógłby powstać długa kolejka, a w drugim nie będzie nikogo. Chcemy te kolejki rozłożyć równomiernie – tłumaczy z kolei Piotr Milczanowski, prezes zarządu MCZ.

Poza wspomnianymi placówkami nocną i świąteczną opiekę zdrowotną w subregionie legnicko-głogowskim będą świadczyć także: Głogowski Szpital Powiatowy, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy, Jaworskie Centrum Medyczne oraz Szpital im. A. Wolańczyka w Złotoryi.

Poniżej przedstawiamy adresy i telefony wszystkich tych miejsc w naszym regionie, gdzie będzie świadczona nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

  1. Głogowski Szpital Powiatowy, ul. Kościuszki 15a (przychodnia obok szpitala). Tel. 76 83 73 301.
  2. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy, ul. Iwaszkiewicza 5 (budynek główny, na poziomie 1, pokoje 146 i 147, koło poradni specjalistycznych). Tel. 76 721 11 11.
  3. Jaworskie Centrum Medyczne, ul. Szpitalna 3 (budynek główny). Tel. 76 870 30 14.
  4. Szpital im. A. Wolańczyka w Złotoryi, ul. Hoża 11 (budynek główny). Tel. 76 877 22 86.
  5. Regionalne Centrum Zdrowia w Lubinie, ul. Bema 5 (w holu SOR-u, będą tam wydzielone osobne gabinety). Tel. 76 840 16 00.
  6. Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie, ul. M. Curie-Skłodowskiej 66 (budynek główny, przy izbie przyjęć będą wydzielone dwa gabinety). Tel. 76 846 03 00.
  7. Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych, ul. Kominka 7. tel. 76 746 08 00
  1. To gdzie mają się zgłaszać mieszkańcy gminy Radwanice? Czy zabiegi typu podanie zastrzyku /przy zleceniu 2xdziennie/ też będą tam udzielane, tak jak było dotychczas, czy trzeba będzie prywatnie płacić pielęgniarce?

    1. Mieszkańcom gminy Radwanice najwygodniej chyba będzie korzystać jak do tej pory w Polkowicach. Z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można również korzystać z innych placówek np. w Lubinie lub Głogowie.

Dodaj komentarz