W piątek strajk ZNP. Które legnickie szkoły się przyłączą?

Fot. znp.edu.pl
Fot. znp.edu.pl

Choć Związek Nauczycielstwa Polskiego wciąż nie chce podać wykazu szkół objętych piątkowym strajkiem, ich lista jest już znana. Czy 31 marca w 20 legnickich placówkach, które przyłączyły się do protestu rzeczywiście nie będą trwać lekcje?

Trzy miejskie przedszkola, pięć szkół podstawowych, dwa gimnazja, jeden ogólniak, sześć zespołów szkół, a także Młodzieżowe Centrum Kultury, Centrum Kształcenia Praktycznego i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 przyłączą się do piątkowego strajku ZNP w Legnicy. Flagi związku solidarnie zawisną jednak również na murach placówek, których pracownicy negatywnie ocenili pomysł w ramach referendum. W sumie chęć wyrażenia sprzeciwu wobec rządowych planów wyraziło 20 placówek. Czy oznacza to, że 31 marca nie będzie tam lekcji?

– Niekoniecznie – mówi Elżbieta Drążkiewicz-Kierzkowska, przewodnicząca legnickiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. I tłumaczy, jak akcja ma przebiegać w każdej z objętych nią szkół: – Pracownicy przyjdą do szkół i tam podejmą decyzję czy chcą się wpisać na listę strajkową. Ci, którzy tak postanowią nie będą wykonywać żadnych zadań na terenie tej konkretnej placówki. Natomiast to dyrektorzy podejmą decyzję w sprawie zapewnienia opieki uczniom, którzy przyszli na lekcje. Ustalą, którzy spośród ich podwładnych nie figurujących na liście zajmą się opieką – wyjaśnia szefowa legnickiego ZNP.

Procedurę przyjętą na czas piątkowego strajku ZNP opisało na swojej oficjalnej stronie (ZNP – Strajk krok po kroku). Tam też znalazł się list otwarty szefa krajowych struktur związku do rodziców.

szkola nauczycielZdecydowaliśmy się na ten niełatwy dla nas wychowawców  krok, wiedząc, że zamknięcie szkół i przedszkoli w dniu strajku może skomplikować Wam życie rodzinne i zawodowe. Jednak to będzie tylko jeden dzień. Tymczasem reforma edukacji spowoduje wieloletni chaos, bo nie polega tylko na likwidacji gimnazjów. Jej negatywne skutki odczują wszyscy: od trzylatków, dla których zabraknie miejsc w przedszkolach po uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i gimnazjalistów. Jak podkreślają rodzice z koalicji „Nie dla chaosu w szkole”, w tej zmianie nie chodzi o dobro uczniów. W imieniu strajkujących nauczycieli i pracowników oświaty proszę o zrozumienie naszej decyzji. Wspierajcie nas 31 marca! Bądźcie z nami! – apeluje Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

ZNP do dziś nie upublicznił listy szkół, które wezmą udział w ogólnopolskim strajku. Dlaczego?

– Widzimy, co się dzieje w placówkach i w związku z tym ZNP w całej Polsce przyjął taką zasadę dla zachowania spokoju pracy – tłumaczy Elżbieta Drążkiewicz-Kierzkowska. – Wszyscy dyrektorzy zostali powiadomieni o tym, czy ich szkoły przyłączą się do strajku, zgodnie z wynikami referendum. Informację przekazaliśmy im do 24 marca – kończy przewodnicząca legnickiego oddziału związku.

Lista legnickich placówek, które już w piątek, 31 marca, przystąpią do strajku.
Przedszkola:
Miejskie Przedszkole nr 4 , Miejskie Przedszkole nr 18, Miejskie Przedszkole nr 19.
Szkoły podstawowe:
Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 9, Szkoła Podstawowa nr 18, Szkoła Podstawowa nr 19.
Gimnazja:
Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 5.
Licea:
I Liceum Ogólnokształcące.
Zespoły szkół:
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4, Zespół Szkół Budowlanych, Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych, Zespół Placówek Specjalnych.
Inne:
Młodzieżowe Centrum Kultury, Centrum Kształcenia Praktycznego, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1.

Dodaj komentarz

*

code