Wyjazdami dzieci do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Głogowie i Nadleśnictwa Głogów rozpoczął się w gminie Kotla wakacyjny program edukacji ekologicznej pn. „Jestem eko 2017”. Odbyły się tam warsztaty edukacyjne.
Najpierw 25 dzieci wyjechało do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) Głogowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Suez Głogów. Tam dostarczane są śmieci, które po segregacji zostają przygotowane do recyklingu.
– Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o segregowaniu i przetwarzaniu odpadów, a następnie praktycznie ją wykorzystały do ćwiczenia polegającego na posegregowaniu odpadów do specjalnych koszy na szkło, plastik, papier, odpady BIO i inne – informują organizatorzy wakacyjnej akcji. – Potem była zabawka, ośmiornica z plastikowych butelek, co sprawiło im ogromną radość.
Dopełnieniem zajęć było przejście po ścieżce edukacyjnej z pięcioma „stacjami”, wykonanymi z odpadów.
– Poszczególne stacje to: szkło, tworzywa sztuczne, papier i drewno, metal i elektrośmieci – dodają organizatorzy akcji. – Duże wrażenie zrobiły: labirynt z drewnianych palet, ścieżka z kapsli, plastikowych nakrętek czy z elektrośmieci.
W Nadleśnictwie Głogów dzieci wzięły udział w warsztatach z edukacji przyrodniczo- leśnej. Tam czekała na nich ścieżka „Las w Mieście”, gdzie dowiedziały się np., jak natura zwiastuje nadejście kolejnych pór roku i jak zachować się w lesie.
Transport na zajęcia sfinansowany został z budżetu gminy oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
W programie edukacji ekologicznej „Jestem eko 2017” w gminie Kotla są jeszcze m.in. letnie warsztaty wyjazdowe i stacjonarne w świetlicach wiejskich, konkursy plastyczne, a także przyrodnicze dla rodzin i miłośników nornic walking podczas wyprawy patrolowej w Leśnej Dolinie oraz konkurs dla gospodarstw domowych na „Najładniejszy ogród w Gminie Kotla.
Fot. UG Kotla