Uwaga na smog! Dziś zostańcie w domu

Przedstawiciele legnickiego sztabu kryzysowego apelują do mieszkańców, by unikali dziś przebywania poza domem. Od wczoraj jakość powietrza, także nad Kaczawą, jest zła. – Główną przyczyną jest bezwietrzna pogoda – tłumaczy Sławomir Masojć, dyrektor WZKiOC w Legnicy.

Już wczoraj GIOŚ – Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska we Wrocławiu odnotował przekroczenie dopuszczalnego poziomu pyłu zawieszonego PM10 na większości stgacji pomiarowych, m.in. w Jaworze czy Legnicy. Zgodnie z prognozami, stan ten miał się utrzymywać także dziś. Przewidywania się potwierdziły. Jakość powietrza w nadkaczawskim mieście jest zła, co potwierdzają dane gromadzone m.in. przez stację przy al. Rzeczypospolitej. Stąd reakcja miejscowych urzędników.

– Niestety, bezwietrzna pogoda i mróz przyczyniają się do takich wyników – potwierdza Sławomir Masojć, szef wydziału zarządzania kryzysowego w Legnicy. – Liczymy, że szybko się to zmieni. Powietrze obecnie nie jest zdrowe, a przekroczenie dopuszczalnego poziomu stwierdzamy zarówno w przypadku pyłu PM10, jak i PM2,5 – dodaje.

Jakich zasad przestrzegać? Urzędnicy wyliczają, że najistotniejsze jest pozostanie w domach, a w przypadku dzieci i młodzieży: w przedszkolach i szkołach.

– Powinniśmy unikać aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, zwłaszcza osoby w podeszłym wieku, dzieci oraz młodzież, ale i ludzie, którzy mają kłópoty np. z oddychaniem – tłumaczy Masojć. – Dzieci i młodzież nie powinny wychodzić na świeże powietrze, a właściciele nieruchomości – powstrzymać się od palenia w kominkach, o ile to możliwe. Zostawmy dziś także samochód w domu i korzystajmy z transportu zbiorowego.

Dodaj komentarz

*

code