Jeśli założyłeś działalność gospodarczą, do twojej skrzynki może trafić list z wezwaniem do zapłaty za wpis do Centralnej Ewidencji o Podmiotach Gospodarczych. Tak było w przypadku legniczanki, która zaniepokojona treścią pisma zwróciła się do naszej redakcji o pomoc.
Nasza Czytelniczka otworzyła własną firmę, zarejestrowała działalność i przeprowadziła kilka pierwszych transakcji. Do jej skrzynki zaczęły trafiać także pierwsze listy adresowane na siedzibę zakładu, a wśród nich – korespondencja od Centralnej Ewidencji o Podmiotach Gospodarczych. Dowiedziała się z pisma, że musi uregulować kwotę 500 zł, gdyż jej firma została wpisana do rejestru na stronie www.ceidg.gov.pl. Zanim jednak wykonała przelew, postanowiła sprawdzić wiarygodność nadawcy. W ten sposób trafiła do naszej redakcji. Szybko okazało się, że jej podejrzenia były słuszne.
– Firma ma podobną nazwę do CEIDG i można się domyślać, że kierując swoją ofertę do danego podmiotu chce stworzyć u adresata przeświadczenie, że ma on właśnie do czynienia z urzędową ewidencją, jednakże pozostawia możliwość dokonania wyboru skorzystania z oferty własnej firmy i wpłacenia fakultatywnie określonej kwoty – komentuje mł. asp. Jagoda Ekiert z legnickiej policji. Nie chce jednak rozstrzygać czy w świetle prawa praktyka ta jest przestępstwem. – Jednoznaczna ocena tego zachowania jest możliwa dopiero po przeprowadzeniu postępowania dowodowego. Sam fakt rejestracji firmy o takiej nazwie nie jest przestępstwem, także kierowanie swojej oferty samo w sobie nie jest przestępstwem – tłumaczy.
Sprawę znają lepiej w Ministerstwie Rozwoju. Przedstawiciele resortu podkreślają, że od kilku lat na rynku działają prywatne rejestry działalności gospodarczej, które żądają opłat za wpis. Niemal wszystkie mają nazwę łudząco podobną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
– Wszystkie zgłoszenia, które do Ministerstwa Rozwoju kierują przedsiębiorcy, przekazujemy prokuraturze – informują przedstawiciele departamentu komunikacji, dodając, że obecnie ogólnopolskie postępowanie w sprawie prywatnych rejestrów działalności prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.
Jeśli zatem założyłeś własną firmę, spodziewaj się korespondencji, która jest wyłącznie próbą wyłudzenia pieniędzy. Czy jej nadawcy pozostaną bezkarni? Wiele wskazuje na to, że odpowiedzialności jednak nie unikną. Precedensem w sprawie jest wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, który skazał nieuczciwego przedsiębiorcę na dwa lata więzienia. Mężczyzna wysłał wcześniej 150 tys. wezwań do zapłaty za wpis do rejestru działalności gospodarczej na kwotę ponad 1 mln zł.
„Informujemy również, że wszelkie czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej są bezpłatne. Ministerstwo Rozwoju nigdy nie zażąda pieniędzy za wpis do CEIDG. Osoby, które czują się poszkodowane, mogą same złożyć zawiadomienie do prokuratury lub zgłosić sprawę do Ministerstwa Rozwoju, które z kolei przekaże ją do prokuratury.” – czytamy w odpowiedzi na nasze zapytanie.