Uwaga kierowcy! Dziś policja sprawdzi waszą trzeźwość

Od wczesnych godzin porannych policjanci jaworskiej drogówki prowadzą dziś działania pod kryptonimem „Trzeźwość”. Akcja ma na celu przede wszystkim wyeliminowanie z ruchu pijanych kierowców. – Pamiętać należy, że każda osoba siadająca za kierownicę pod wpływem alkoholu stanowi realne zagrożenie dla siebie oraz życia i zdrowia innych użytkowników dróg – przypomina komisarz Łukasz Kubiś, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaworze.

Wzmożone działania rozpoczęły się o godz. 6.00 i potrwają do poniedziałku. – Należy podkreślić, że nietrzeźwość jest jednym z najistotniejszych czynników zwiększających zagrożenie bezpieczeństwa. Celem kontroli będzie zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych powodowanych przez tą kategorię uczestników ruchu drogowego. Musimy mieć świadomość, że alkohol jest używką, która w sposób jednoznaczny wpływa negatywnie na cechy psychomotoryczne człowieka, powodując zmiany w postrzeganiu, ocenie zjawisk, sposobie i szybkości reagowania na bodźce, a tym samym przejściowo ogranicza zdolność do kierowania pojazdami – tłumaczy kom. Łukasz Kubiś.

Zgodnie z polskim prawem, jeżeli podczas kontroli drogowej policyjny alkomat wykaże zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu od 0,2 do 0,5 promila we krwi, to uznaje się, że kierujący znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone 10 punktami karnymi, grzywną do 5 tys. zł oraz utratą prawa jazdy do trzech lat. Jeżeli natomiast stężenie alkoholu będzie wyższe niż 0,5 promila we krwi, to mamy do czynienia z przestępstwem, za które grozi 10 pkt. karnych, nawet do 10 lat zakazu prowadzenia pojazdów, a także pozbawienie wolności do dwóch lat.

Podczas prowadzonych kontroli policjanci, oprócz ustalenia stanu trzeźwości kierowców, sprawdzą również dokumenty wymagane w czasie jazdy, stan techniczny pojazdów oraz będą egzekwowali od kierujących przestrzeganie przepisów z zakresu ruchu drogowego.

Fot. ilustracyjne

Dodaj komentarz

*

code