Upał to śmiertelny wróg

Na najbliższe dni synoptycy zapowiadają upały przekraczające nawet 30 stopni Celsjusza. Tymczasem policja przypomina, że tak wysoka temperatura staje się zagrożeniem dla ludzi i zwierząt pozostawionych w zamkniętych pojazdach.

Zaledwie kilkanaście minut wystarczy, aby w zamkniętym pojeździe, w którym metalowa karoseria i szkło nagrzewają się bardzo szybko, temperatura przekroczyła nawet 50 stopni. To śmiertelne zagrożenie dla osób i zwierząt znajdujących się w środku takiego samochodu, ale mimo corocznych apeli, wciąż dochodzi do podobnych sytuacji.

Policja kolejny raz przypomina, aby w czasie upałów nawet na chwilę nie zostawiać dzieci czy zwierząt samych w samochodzie. Zwraca również uwagę na to, że uchylenie okna nie poprawi sytuacji wewnątrz pojazdu., bo cyrkulacja powietrza w nagrzanym samochodzie jest bardzo wolna.  Jeśli zauważymy niepokojącą sytuację nie bójmy się zareagować.

– Nie pozostawajmy obojętni i zwracajmy uwagę czy w aucie, obok którego przechodzimy nie znajduje się dziecko lub zwierzę. Gdy jest spocone, mokre lub zaniepokojone natychmiast wezwijmy odpowiednie służby. Tu każda minuta jest na wagę złota, a nasza szybka reakcja może uratować czyjeś życie – apeluje policja.

Mandat karny dla kierowcy, który w czasie upału pozostawił w samochodzie dziecko lub zwierzę wynosi 500 złotych. W takim przypadku jest to jednak najmniejsza z konsekwencji.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..