Umysł jest najważniejszy

Jak zadbać o zdrowie psychiczne pacjenta, u którego zdiagnozowano chorobę onkologiczną? Jak pomóc jego rodzinie i bliskim? Czym tak naprawdę jest wsparcie psychoonkologiczne? Jak wesprzeć osobę w żałobie? Między innymi właśnie te pytania zaintrygowały trzy lubińskie licealistki. Dziewczyny chcą dzielić się zdobytą wiedzą na ten temat i mówić głośniej o problemie, który ich zdaniem jest często niedostrzegany w naszym społeczeństwie. 

Natalia Bużdygan i Nikola Franiak z I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie oraz ich koleżanka Katarzyna Jarkowiec z II LO biorą udział w ogólnopolskiej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”. W ramach przygotowanego przez siebie projektu „Mental is Central” uczennice nawiązały współpracę z lubińską Fundacją Centrum Psychoonkologii VIVRE, by dowiedzieć się jak najwięcej m.in. o osobach chorych onkologicznie, ich rodzinach i bliskich, a także, w jaki sposób można im pomoc. Każda z nich niemal na własnej skórze przekonała się, jak ważne jest odpowiednie wsparcie dla takich osób. – Wszystkie spotkałyśmy się z takim problemem w swoich rodzinach – mówią.

Finałem projektu licealistek miał być charytatywny koncert, z którego cały dochód zasiliłby konto wspomnianej fundacji VIVRE, zajmującej się pacjentami onkologicznymi i ich rodzinami. Wydarzenie zostało zaplanowane na najbliższy poniedziałek 16 marca w auli II LO, a wystąpić na nim miały szkolne talenty muzyczne. Dziewczyny liczyły, że uda im się zebrać co najmniej dwa tysiące złotych. W tym celu przygotowały już  loterie, na którą pozyskały talony od lokalnych sponsorów.

Niestety, już dziś wiadomo, że z powodu epidemii koronowirusa i zamknięciu wszystkich placówek oświatowych w Polsce, koncert w wyznaczonym terminie się nie odbędzie. O nowym terminie, jeśli tylko zostanie on ustalony, uczennice poinformują m.in. za pośrednictwem profilu facebookowego swojego projektu „Mental is Central”

Dodaj komentarz