Umowa na dofinansowanie zakupu autobusów podpisana   

Przedstawiciele Gminy Polkowice i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego podpisali umowę na przekazanie środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na zakup elektrycznych autobusów miejskich.

Dofinansowanie z RPO to ponad 14,3 mln zł na projekt zakupu dziewięciu autobusów o napędzie elektrycznym dla połączeń w gminie Polkowice, który będzie kosztować ok. 19, 3 mln zł. Samorząd dopłaci nieco ponad 5 mln zł. W spotkaniu uczestniczyli m. in. Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego, Tymoteusz Myrda z zarządu województwa oraz burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki i jego zastępca ds. gospodarczych Wojciech Marciniak.

– Ta umowa wpisuje się w strategię rozwoju samorządów Zagłębia Miedziowego – mówił podczas konferencji prasowej Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Strategia ta oparta jest zarówno na rozwoju elektromobilności, ale także samej mobilności mieszkańców poprzez rozbudowę ścieżek rowerowych czy systemu roweru miejskiego. To wszystko przekłada się zarówno na ochronę środowiska, jak i na to, co założyły władze Polkowic, aby nasza gmina, jako serce Zagłębia Miedziowego, stała się zarówno liderem elektromobilności jak i dbałości o środowisko naturalne.

– Te dziewięć nowych autobusów elektrycznych przy tak zanieczyszczonym powietrzu, to być może kropla w morzu potrzeb, ale ten krok został wykonany – podkreślił Cezary Przybylski. – Te autobusy powiększą tabor miejski, co z kolei spowoduje, że liczba korzystających z bezpłatnej komunikacji w gminie Polkowice będzie rosła. A im więcej osób z niej skorzysta, tym mniej samochodów jest na ulicach. To jest dobry przykład dla innych samorządów. A dla nas to sygnał, aby w nadchodzącym okresie programowania zwrócić większą uwagę na projekty dotyczące elektromobilności – dodał.

Szerszą wizję w kwestii regionalnej komunikacji przedstawił Tymoteusz Myrda, odpowiedzialny w urzędzie marszałkowskim za infrastrukturę, doceniając lokalną rozbudowę komunikacji autobusowej między powiatami.

– Mam na myśli bezpłatne połączenie pomiędzy Polkowicami i Lubinem, które ma jeszcze ten atut, że pozwala komunikować się z otwartym w czerwcu kolejowym połączeniem na linii Lubin – Legnica – Wrocław, które mam nadzieję od grudnia wydłuży się do Głogowa i Leszna – powiedział Tymoteusz Myrda. – Ale to nie koniec. Prowadzimy aktywne działania, aby zbudować realnie istniejące połączenie kolejowe pomiędzy Lubinem, Polkowicami i Głogowem. Obecnie samorząd województwa zlecił wykonanie odpowiedniej koncepcji, która zostanie później przekazana firmie PKP PLK, aby mogła być dalej procedowana.

Autobusy, które zostaną zakupione w ramach gminnego projektu wyposażone zostaną w udogodnienia dla osób starszych i niepełnosprawnych, m.in. tablicę informacyjną oraz monitor, na których można będzie zobaczyć m.in. trasę przejazdu. Cały tabor wyposażony też będzie w głośniki, z których popłyną zapowiedzi o następnym przystanku oraz przystanku, na którym autobus będzie się znajdował. Dodatkowo na przyciskach „stop” znajdzie się litera „S” w alfabecie Braille’a. Jedno ładowanie autobusu wystarczy na przejazd od 130 do 150 km. Taborem tym będzie dysponować Zakład Komunikacji Miejskiej w Polkowicach. Na nowe pojazdy trzeba będzie jednak poczekać, gdyż planowany okres od podpisania umowy na zakup autobusów do ich odbioru to – między 12 maja 2020 a 15 lipca 2021 roku. Powodem tego jest czas produkcji pojazdów, ok. 14 miesięcy.

Fot. UR

Dodaj komentarz