Opublikowany: śr, Sie 28th, 2019

Uczczą 37. rocznicę Zbrodni Lubińskiej (WIDEO)

Fot. Tomasz Folta

Dla Lubina to ważna data. 31 sierpnia, czyli już w najbliższą sobotę, lubinianie uczczą 37. rocznicę Zbrodni Lubińskiej. Dwa lata temu obchody miały szczególnie podniosły charakter, do miasta przyjechał bowiem prezydent Andrzej Duda. Rok później na tutejszym rynku odbył się zaś Wielki Koncert Wolności, który przyciągnął tłumy. I w tym roku również zaplanowano wiele wydarzeń.

– Każda pamięć o tym, że przemoc jest czymś złym, szczególnie w działaniu politycznym, a tutaj chodzi o przemoc ze strony ustroju politycznego, który mordował ludzi sprzeciwiających się temu systemowi, jest ważna i powinna być kultywowana – mówi prezydent Lubina Robert Raczyński. – Często szybko zapominamy, że przemoc, zabójstwo, morderstwo to dramaty życiowe, ludzkie. Dziś coraz mniej ludzi pamięta, i nie ma się co dziwić, w tym roku będziemy obchodzić 37. rocznicę Zbrodni Lubińskiej, więc wiele pokoleń urodziło się już po tych wydarzeniach. Trudno, żeby oni pamiętali te czasy. Ale ważne jest, by o tym przypominać – dodaje.

Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 13 mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie. Po nabożeństwie odbędzie się przemarsz pod Pomnik Pamięci Ofiar Lubina ‘82, gdzie zostaną złożone kwiaty i wieńce.

Wcześniej, o godz. 12 na Cmentarzu Komunalnym w Lubinie, starosta lubiński złoży kwiaty oraz znicze na grobach Michała Adamowicza oraz Andrzeja Trajkowskiego. Dzień później, czyli 1 września, w ten sam sposób starosta upamiętni na cmentarzu w Orzeszkowie Mieczysława Poźniaka.

– 37 lat po Zbrodni Lubińskiej nadal trzeba pielęgnować pamięć o tych wydarzeniach oraz o wielu innych tragediach z czasu stanu wojennego, a także o okolicznościach, które do nich doprowadziły. Pamiętajmy, że za pragnienie wolności ludziom nieraz przychodzi płacić życiem. Wykorzystujmy zatem mądrze czas wolności – ona nie jest nam dana raz na zawsze i to od nas zależy jej trwanie – mówi Adam Myrda, starosta lubiński, zapraszając wszystkich mieszkańców na sobotnie obchody rocznicy 37. rocznicy Zbrodni Lubińskiej, a także 39. rocznicy powstania NSZZ Solidarność.

Wieczorem ostatniego dnia sierpnia zaplanowano mniej oficjalną część obchodów.

– W ostatnich dwóch latach przygotowaliśmy dla mieszkańców bardzo duże wydarzenia z tej okazji. W tym roku koncert może będzie nie aż tak ogromy, jak było to poprzednio, ale będzie to duże wydarzenie i muzycznie, i wizualnie – mówi Piotr Midziak, prezes Regionalnego Centrum Sportowego, które organizuje Koncert Wolności w hali widowiskowo-sportowej. – O godzinie 18 otworzymy bramy i zaczniemy wpuszczać do hali, a koncert rozpocznie się o godzinie 19. Na początek zagrają lubińskie grupy. Będą specjalnie przygotowane utwory i wizualizacje. O godzinie 20.30 na scenę wejdzie zespół Perfect – dodaje.

Wstęp na koncert tradycyjnie już jest bezpłatny. Będzie można na niego dojechać i później wrócić do domu komunikacją miejską. W godzinach 17.45-19 i 22.23.10 uruchomione zostaną dodatkowe kursy linii numer 1, 2 i 7. Szczegóły poniżej.

Rocznicowym obchodom towarzyszyć będzie też zbiórka krwi „37 litrów krwi na 37. rocznicę Zbrodni Lubińskiej”.

– To jednodniowa akcja. Odbędzie się w sobotę 31 sierpnia od godziny 12 do 16. Mamy mało czasu, ale liczymy na pełną mobilizację – mówi Eligiusz Deluga, prezes HDK „Kropla życia”, działającego przy ZG Polkowice-Sieroszowice, które organizuje akcję. – Będzie to zbiórka terenowa, zapraszamy wszystkich na Wzgórze Zamkowe, gdzie będzie około sześciu stanowisk poboru – dodaje.

Żeby zrealizować hasło akcji, czyli zebrać 37 litrów krwi, ten życiodajny płyn musi oddać około 80 osób.

W tym roku wyjątkowo kibice Zagłębia Lubin nie przyłączą się do oficjalnych obchodów rocznicy Zbrodni Lubińskiej. Upamiętnią ją nieco wcześniej, w nocy z 30 na 31 sierpnia.

W związku z sobotnim wyjazdem na mecz do Krakowa obchody odbędą się zupełnie inaczej. Zbieramy się w piątek pod pomnikiem Solidarności o godzinie 23.45, by zaraz po północy oddać hołd sierpniowym wydarzeniom. Przypominamy, że Zbrodnia Lubińska jest dla nas kibiców szczególnym wydarzeniem!

– pisze na Facebooku Zagłębie Fanatyków.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..