Uczcili pamięć budowniczego polskiej miedzi

Budowniczy polskiej miedzi. Pierwszy dyrektor naczelny KGHM. Tadeusz Zastawnik. W setną rocznicę jego urodzin w skwerze im. Tadeusza Zastawnika w Lubinie odbyła się uroczystość upamiętniające jego osobę. Złożono kwiat oraz odegrano hymn górniczy.

Tadeusz Zastawnik, budowniczy polskiej miedzi. Z okazji setnej rocznicy jego urodzin, w skwerze im. Tadeusza Zastawnika w Lubinie odbyła się uroczystość upamiętniająca jego osobę. Warto przypomnieć, że to dzięki czwórce osób, powstał Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy, łączący dwie branże: górniczą i hutniczą.

To jest profesor Zwierzycki, który teoretycznie rozpracował zaleganie złóż między. Pan Wyżykowski, któremu się udało dowiercić do pokładów rud miedzi. Pan dyrektor Glazur, szef PeBeKi, który szybami zgłębił i dotarł już do złoża miedzi, do eksploatacji. I pan dyrektor Zastawnik, który to wszystko zmobilizował i utworzył największe przedsiębiorstwo w Polsce – Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi – podkreślał Zbigniew Warczewski, radny rady miejskiej w Lubinie.

Budowniczy polskiej miedzi dzięki ogromnej woli współpracy, odpowiedzialności i odwadze zjednał sobie przychylność i wdzięczność pracowników KGHM. Podczas uroczystości obecna była córka Tadeusza Zastawnika, Anna Menkes, która nie ukrywała wzruszenia.

Chciałam bardzo podziękować wszystkim, którzy z racji pełnionych funkcji umożliwili i zorganizowali tę uroczystość. Chciałam podziękować wszystkim z państwa, którzy jesteście dzisiaj, którzy znaleźli chwile czasu, by stanąć i chwileczkę pomyśleć, o tych, którzy tutaj zaczynali, o pionierach wśród, których był mój tata – mówiła podczas uroczystości Anna Menkes, córka Tadeusza Zastawnika.

Pamiątkowe kwiat złożono pod tablicą upamiętniającą Tadeusza Zastawnika. Podczas uroczystości obecny był nie tylko zarząd KGHM, ale także przedstawiciele oddziałów Polskiej Miedzi czy spółki PeBeKa. Orkiestra oddziału ZG Polkowice-Sieroszowice i Huty Miedzi Głogów uświetniła świętowanie.

Dodaj komentarz