Opublikowany: śr, Lis 20th, 2019

Trwa rozbudowa legnickiej sortowni odpadów

W Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Legnicy trwają zaawansowane praca w ramach rozbudowy sortowni odpadów zmieszanych. Koszt inwestycji to ok. 30 mln zł, z czego przeszło połowę miasto pozyskało z unijnego dofinansowania.

Co znalazło się na liście prac? Na terenie RIPOK powstała już hala, w której zostanie zamontowana linia technologiczna do przetwarzania odpadów komunalnych i surowcowych. Będą też boksy na śmieci, wiata do magazynowania odpadów surowcowych, place oraz drogi technologiczne i sieci.

– Linia technologiczna będzie składać się m.in. z: rozrywarki worków, stacji nadawczej odpadów, kabiny wstępnej segregacji odpadów, sita bębnowego o rozmiarze oczek 80(90) mm i 340 mm. Jej wyposażenie obejmie też: separatory metali żelaznych i nieżelaznych orz kabiny ich doczyszczania, kabiny sortownicze, prasę do surowców wtórnych wraz z perforatorem i inne – wylicza Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy prezydenta Legnicy.

Sortownia będzie pracować na dwie zmiany, zapewniając minimalną wydajność w ciągu roku – 50 tys. ton.

– Jest ona niezbędna dla osiągnięcia w 2020 r. wymaganych prawem (krajowym i unijnym) poziomów recyklingu i odpadów do ponownego przetworzenia. Jego wysokość to 50 proc. wagowej masy zebranych w mieście odpadów. Osiągnięcie togo efektu uchroni naszą gminę od dotkliwych kar finansowych – tłumaczy wiceprezydent Jadwiga Zienkiewicz.

W 2016 r., w ramach I etapu, została zbudowana sortownia odpadów komunalnych, wyposażona w najnowocześniejsze urządzenia, takie jakie pracują m.in. w Australii, Anglii czy Dubaju. Ta sortownia nie była zadaszona. Przed wzniesieniem nowej hali sortowni urządzenia zostały zdemontowane i zostaną zamontowane ponownie pod dachem.

Jak będzie działała sortownia?

– Odpady zostaną przenośnikami dostarczone do bębna o średnicy 3 m i długości 14,5 m, który jest jednym z najdłuższych w kraju, gdzie będą posegregowane. Część biologiczna, tj. frakcja poniżej 90 mm, zostanie przetransportowana do kompostowni. Pozostałe odpady trafią do sortowni odpadów surowcowych albo, w zależności od jakości, na składowisko – wyjaśnia Rodak.

Przebudowana instalacja do mechanicznego sortowania odpadów komunalnych, przyczyni się do stworzenia efektywnego systemu gospodarowania tymi odpadami na terenie Legnicy. Zapewni ich kompleksowe sortowanie i przekazywanie do recyklingu. Dzięki temu projektowi zdecydowanie mniej odpadów trafi do składowania, co znacząco wpłynie na jakość środowiska.

źródło: UM Legnica

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..