To będzie patriotyczny weekend w Legnicy

Za tydzień, 9-11 listopada, legniczanie będą wspólnie czcić Narodowe Święto Niepodległości. Tradycyjnie już w sercu miasta na chętnych czekać będzie wiele atrakcji, m.in. patriotyczny piknik, bieg i koncerty.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Legnicy rozpoczną się już w najbliższy czwartek, 9 listopada, i potrwa do soboty. Okazją do wspólnego spędzenia czasu w gronie rodziny ma być Piknik Patriotyczny, ale na tym nie koniec. – Wiele atrakcji sprawi, że ten dzień pozostanie na długo w pamięci – zapowiada Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy prezydenta Legnicy. O jakich wydarzeniach mowa?

W czwartek, 9 listopada, pierwszym akcentem obchodów będą organizowane w Młodzieżowym Centrum Kultury zajęcia plastyczno-techniczne dla dzieci i rodziców „Kokardy narodowe”. Początek o godz. 16.30.

W piątek, 10 listopada, atrakcji będzie więcej, a patriotyczne wydarzenia powinny przypaść do gustu zwolennikom aktywnego trybu życia, młodym pasjonatom poezji i zwolennikom muzyki bardowskiej. O godz. 18 Legnicki Bieg Niepodległości, na który zaprasza Ośrodek Sportu i Rekreacji. Przed biegiem głównym na krótszym dystansie zmierzą się też dzieci i młodzież, osoby niepełnosprawne i kijkarze (godz. 17). Start z mety przy ul. NMP. Wpisowe: 20 zł, 10 zł dla osób powyżej 60. roku życia i 5 zł dla uczniów.

Wcześniej tego dnia (godz. 10) Rejonowy Konkurs Poezji Patriotycznej dla młodzieży. W Młodzieżowym Centrum Kultury przy ul. Mickiewicza swoje talenty zaprezentują uczniowie klas siódmych szkół podstawowych i gimnazjaliści. Ostatnie wydarzenie zaplanowane na piątek to „Wieczór Niepodległościowy” – koncert muzyki patriotycznej i bardowskiej (SDK „Kopernik”, godz. 18.30).

Kulminacja legnickich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, na ten dzień zaplanowano bowiem najwięcej wydarzeń. O godz. 12 w katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny. W tym samym czasie, w Galerii Satyrykon, rozpoczną się warsztaty filmu animowanego o tematyce patriotycznej. Będzie także gra edukacyjna „Polak Mały” oraz rysowanie i tworzenie wiatraczków. Atrakcje potrwają do godz. 15.

O godz. 13.15 w Rynku ślubowanie klas mundurowych VII LO w Legnicy, a trzy kwadranse później – początek Pikniku Patriotycznego. W programie: prezentacja X Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni S. Maczka w Świętoszowie, Państwowej Straży Pożarnej, policji, straży granicznej i żandarmerii wojskowej. Następnie: koncert Legnickiej Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej, „Korowód Niepodległości”, „Nasza Biało-Czerwona” (happening: żywa flaga) oraz koncert Legnickiej Orkiestry Dętej. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Rynku lub na placu Meisslera. Początek o godz. 14. Na tym jednak nie koniec sobotnich atrakcji. O godz. 17 w Akademii Rycerskiej swoje widowisko przedstawi Teatr Avatar, o godz. 18, także w Akademii Rycerskiej, koncert da Spirituals Singers Band „Gaude Mater Polonia”. O godz. 19.30 wieczór patriotyczny „Patrz, Kościuszko, na nas z nieba…” (Muzeum Miedzi, wejście od ul. Chojnowskiej).

Nie zabraknie też wrażeń dla miłośników wypraw za miasto. W sobotę wycieczka „Aktywnie i patriotycznie” – Dzień Niepodległości na Wzgórzach Strzelińskich (wpisowe 62 zł, dla członków PTTK – 57 zł). Na liście atrakcji: spacer po Ziębicach i wizyta w Muzeum Gospodarstwa Domowego oraz zdobycie Gromnika – najwyższego szczytu Wzgórz Strzelińskich. A na koniec – wspólne ognisko.

Dodaj komentarz