W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy ruszyło dziś nowe laboratorium, w którym będą wykonywane testy w kierunku COVID-19.
Laboratorium powstało we współpracy dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, który nadzoruje legnicki szpital, z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. To kolejne już miejsce, w którym badane są próbki pobrane od potencjalnych nosicieli koronawirusa. Badania wykonywane będą w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej, w pracowni mikrobiologii.
– Aparat jest już zainstalowany w pracowni. Odbyło się także szkolenie personelu w zakresie przeprowadzania badań, zatem wszystko gotowe, by laboratorium zaczęło pracę i tak się dzieje – mówi dyrektor WSS w Legnicy Anna Płotnicka-Mieloch.
Badania wykonywane będą metodą, w której pobierany jest wymaz z tylnej ściany gardła – podobnie jak przy badaniu w kierunku grypy. Czas oczekiwania na wynik wynosi tu około czterech godzin. Aparat w legnickim laboratorium jest w stanie przeprowadzić do 100 takich testów na dobę. Taka liczba zabezpiecza potrzeby szpitala, który posiada wydzieloną część do leczenia pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2.
– W walce z COVID-19 kluczowa jest możliwość sprawnego i szybkiego wykonania testów. Szybka diagnostyka równa się szybkiej reakcji, co w wielu przypadkach pomaga uchronić szpitale przed wyłączaniem z działalności części swoich oddziałów. Cieszę się, że również szpital w Legnicy będzie zabezpieczony w tym zakresie. Wspólnie z dyrektorami naszych szpitali pracujemy nad uruchomieniem kolejnych laboratoriów – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
Marszałek poinformował też, że województwo będzie dążyło do tego, by Dolnoślązacy chorujący na nowotwory, a podejrzewani o zakażenie koronawirusem, byli jak najszybciej diagnozowani. Służyć mają temu uproszczone testy, które będą pomagały w tzw. pretriażu, czyli wstępnej selekcji pacjentów pod kątem COVID-19.
Od początku epidemii w Polsce do dziś na Dolnym Śląsku pozytywny wynik dało 1 436 testów.