Telefony pod lupą policjantów  

W poniedziałek, 16 września, policjanci ruchu drogowego w całym kraju przeprowadzą akcję kontrolno-prewencyjną pn. TELEFONY.

– Działania mają na celu egzekwowanie stosowania się kierujących do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku – przypomina kom. Łukasz Kubiś, oficer prasowy KPP w Jaworze. – Wybieranie numeru telefonu czy pisanie nawet bardzo krótkiego SMS-a powoduje oderwanie wzroku od drogi na kilka sekund, w ciągu których, w zależności od tego, z jaką prędkością porusza się pojazd, pokonujemy nawet kilkadziesiąt metrów. Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi stwarzamy realne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci przypominają, że zakaz korzystania z telefonu, który trzymamy w ręku, dotyczy wszystkich kierujących pojazdami, także rowerzystów. To nie tylko rozmowa, zabronione jest również pisanie SMS-ów, przeglądanie Internetu, przewijanie menu, itp.

Rozwiązaniem jest używanie tzw. zestawu słuchawkowego – można prowadzić rozmowę telefoniczną bez użycia rąk.

Policja prowadzi obecnie akcję informacyjno-edukacyjną pn. „Patrz i słuchaj”. Jej celem jest przypominanie, że telefony, tablety czy też urządzenia GPS pomagają, ale też rozpraszają uwagę i przez to mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Dodajmy, że poniedziałkowa akcja koordynowana jest przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego TISPOL.

Fot. Ilustracyjne/KPP Jawor

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..